Wiadomości

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców policjanci prowadzą kolejne działania w komunikacji miejskiej związane z COVID-19

Data publikacji 03.07.2020

Dzisiaj od rana gdańscy policjanci na przystankach autobusowych przypominają podróżującym mieszkańcom Gdańska o konieczności stosowania się do nakazów oraz zaleceń podczas przemieszczania się środkami komunikacji publicznej związanych ze zwalczaniem koronawirusa. Funkcjonariusze tłumaczą, dlaczego tak ważne jest zakrywanie ust oraz nosa w autobusie czy przystankach autobusowych i innych dostępnych środkach komunikacji.

Dzisiaj od rana policjanci ruchu drogowego z gdańskiej komendy przypominają osobom podróżującym komunikacją miejską o obowiązku noszenia maseczek. Mundurowi tłumaczą, dlaczego stosowanie się do tego nakazu jest istotne w walce z koronawirusem. Funkcjonariusze  w autobusach i przystankach autobusowych sprawdzają, czy osoby podróżujące stosują się do obowiązków noszenia maseczek oraz zachowania odstępu.

To już kolejne  tego typu działania gdańskiej drogówki, kilka dni temu policjanci przeprowadzili wspólnie z  pracownikami Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku podobna akcje w tramwajach i w autobusach zarówno na liniach nocnych i popołudniowych. Policjanci kontrolowali czy osoby podróżujące stosowały się do ograniczeń i nakazów.

Gdańscy policjanci każdego dnia są widoczni na głównych węzłach komunikacyjnych i używając urządzeń nagłaśniających, przypominają o obowiązku stosowania się do zaleceń i nakazów, aby podróżowanie było bezpieczne.

Przypominamy. Ograniczenie dotyczy: przejazdów zbiorowym transportem publicznym.

Na czym polega?

Zarządzający transportem publicznym mogą podwyższyć limit pasażerów środku transportu publicznego. Ile osób może wejść na pokład?

• tyle osób, ile jest miejsc siedzących (jeśli są tylko miejsca siedzące)

albo

• tyle, ile wynosi 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

Przykład. Jeśli w autobusie są miejsca siedzące, to wszystkie mogą być zajęte. Jeśli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących, to może w nim jechać 50 osób.

Policjanci po raz kolejny apelują, dbajmy o siebie i bliskich. Ograniczenia i obostrzenia mają jeden cel-ochronę życia i zdrowia. Stosując się do przepisów, zwiększamy bezpieczeństwo i zmniejszamy ryzyko zakażenia się koronawirusem. Nie zapominajmy jednak. Osoby, które lekceważą obowiązujące obostrzenia, muszą liczyć się z konsekwencjami. Poza mandatem karnym w wysokości do 500 zł, sanepid może na taką osobę nałożyć karę administracyjną w wysokości do 30 tys. złotych.

Szczegółowe informacje i aktualne przepisy można znaleźć na stronie

https://www.gov.pl/web/koronawirus

  • Policjant prowadzi kontrolę na przystanku autobusowym.
  • Autobus i radiowóz w tle
  • Policjanci prowadzą kontrolę na przystanku autobusowym.