Policjanci udaremnili próbę oszustwa na policjanta - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Policjanci udaremnili próbę oszustwa na policjanta

Data publikacji 18.06.2020

Wczoraj funkcjonariusze Komisariatu Policji w Gdyni Oksywiu otrzymali zgłoszenie od kobiety, że jej mąż poszedł się do banku aby wybrać pieniądze i przekazać je mężczyźnie podającemu się za policjanta. Mundurowi uchronili seniora przed oddaniem ponad 20 tys. zł oszustom. Obecnie funkcjonariusze pracują nad ustaleniem i ukaraniem sprawców.

Funkcjonariusze policji w ramach Gdyńskiej Kampanii STOP, każdego dnia prowadzą działania w zakresie bezpieczeństwa osób starszych. Mundurowi pracują między innymi nad sprawą oszustów, którzy wczoraj metodą „na policjanta” chcieli wyłudzić od 87-letniego mieszkańca Gdyni ponad 20 tys. zł.

Wczoraj dyżurny policji otrzymał zgłoszenie od mieszkanki Gdyni, że jej mąż po rozmowie telefonicznej z policjantem zabrał wszystkie pieniądze i pojechał do banku wybrać pozostałe oszczędności aby przekazać je funkcjonariuszom. Na miejsce natychmiast wysłano policjantów, którzy udaremnili próbę, jak się okazało, oszustwa tzw. "metodą na funkcjonariusza".

W trakcie pracy mundurowi ustalili, że wczoraj około 14.50 do seniora zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako policjant i oświadczył, że ktoś chce wziąć na niego kredyt. 87-latek odpowiedział, że nikomu nie udostępnił dowodu osobistego, wówczas usłyszał, że prawdopodobnie pracownicy banku mając dostęp do danych mężczyzny pozbawią go oszczędności, a mundurowi robią zasadzkę na przestępców. Senior miał od razu wybrać numer 112 aby potwierdzić wiarygodność dzwoniącego, co uczynił i usłyszał innego mężczyznę-oszusta, który wszystko potwierdził. Następnie mężczyzna zgodnie z instrukcją zabrał oszczędności z domu i pojechał do banku gdzie chciał wybrać pozostałe pieniądze. Dzięki szybkiej i sprawnie przeprowadzonej interwencji policjanci zdążyli na czas i nie doszło do przekazania ponad 20 ty. zł oszustom.

Dzięki działaniom policjantów, chroniących seniorów przed przestępcami, coraz więcej osób starszych staje się ostrożna i nie zawierza oszustom. Wczoraj 5 seniorów wykazało się czujnością i nie dało się oszukać.

Niestety mimo wielu działań funkcjonariuszy, zdarzają się jeszcze przypadki, kiedy seniorzy dają się oszukać przestępcom. Taka sytuacja miała miejsce wczoraj. Do mężczyzny zadzwoniła kobieta podająca się za policjantkę i pod pretekstem zagrożonych oszczędności seniora spowodowała, że 83-letni mieszkaniec Gdyni wyrzucił około 30 tys. zł do wskazanego śmietnika.

O tych zdarzeniach zostali poinformowani gdyńscy policjanci, którzy przyjęli zawiadomienia, ustalili dokładne okoliczności i obecnie pracują nad ustaleniem i ukaraniem sprawców.

Policjanci przypominają o zasadzie ograniczonego zaufania do osób podszywających się za funkcjonariuszy, pracowników administracji czy innej instytucji. Przypominamy, że nigdy nie należy działać w pośpiechu. Warto sprawdzić, czy rozmowa faktycznie została przerwana i dopiero po upewnieniu się dopiero wybierzmy numer 112 żeby potwierdzić czy nikt nie chce nas oszukać. Pamiętajmy, ze policjanci nigdy nie proszą o przekazanie biżuterii lub pieniędzy i nigdy nie zadzwonią z takim żądaniem.

  • logo kwp