Złamali kwarantannę, bo chcieli pojechać na zakupy - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Złamali kwarantannę, bo chcieli pojechać na zakupy

Data publikacji 22.04.2020

Wczoraj policjanci Komendy Powiatowej Policji w Sztumie sprawdzając adresy osób objętych kwarantanną ujawnili dwóch mężczyzn, którzy złamali zakaz zbiorowej kwarantanny i samochodem pojechali na zakupy. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grożą im teraz poważne konsekwencje.

Każdego dnia policjanci sprawdzają, czy osoby zakwalifikowane do kwarantanny respektują ciążący na nich obowiązek i pozostają w miejscu zamieszkania. W zakresie tym funkcjonariusze współpracują z służbami sanitarnymi. W przypadku stwierdzania nieprawidłowości mundurowi będą wyciągać konsekwencje.

Wczoraj policjanci ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sztumie dokonując sprawdzeń ujawnili przypadek dwóch mężczyzn, którzy przebywając w miejscu zbiorowej kwarantanny, samowolnie ją opuścili i pojechali samochodem na zakupy. Mundurowi szybko namierzyli osobowego forda, którym miało podróżować dwóch mężczyzn. Pojazd zatrzymano do kontroli. Mieszkańcy powiatu sztumskiego 21-latek oraz 49-latek przyznali się, że złamali obowiązek nakazu przebywania w ośrodku zbiorowej kwarantanny, bo chcieli pojechać na zakupy. Policjanci poinformowali osoby o konsekwencjach prawnych, wynikających z kodeksu wykroczeń. Mężczyźni w asyście funkcjonariuszy powrócili do swojego miejsca przebywania.

Za złamanie kwarantanny zgodnie z nowymi przepisami grozi kara grzywny od 5 tys. do 30 tys. złotych, którą nakłada Powiatowy Inspektor Sanitarny. Ponadto osoby, które nie stosują się do zaleceń muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną, wynikającą z art. 116 Kodeksu wykroczeń. Kara może być jednak dotkliwsza, jeżeli prokurator oceni, że ktoś swoim zachowaniem naraził zdrowie i życie innych ludzi. Za to zgodnie z kodeksem karnym grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

  • radiowóz