Wiadomości

Kilkanaście mandatów za gromadzenie się i pierwszy przypadek złamania kwarantanny w powiecie puckim

Data publikacji 02.04.2020

Policjanci każdego dnia sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną nie łamią jej zasad. Dodatkowo mundurowi z radiowozów emitują specjalny apel, który zachęca wszystkich do pozostania w domu. Pomimo tego nie wszyscy stosują się do obowiązujących przepisów i wychodzą z domu, narażając inne osoby na ryzyko zarażenia. Ponadto w ciągu ostatnich dwóch dni puccy mundurowi wystawili kilkanaście mandatów wobec grupujących się osób. W przypadku złamania kwarantanny funkcjonariusze prowadzą czynności wyjaśniające w związku z niedostosowaniem się do nakazu służb. Policja kolejny raz apeluje o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń.

Każdego dnia policjanci w całym kraju wspierając służby sanitarne sprawdzają, czy osoby zakwalifikowane do kwarantanny respektują ciążący na nich obowiązek. Dodatkowo mundurowi włączyli się w akcję #zostańwdomu i podczas codziennych służb z radiowozów emitują specjalny apel, który zachęca wszystkich do pozostania w domu. Niestety nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji i tym samym narażają na ryzyko inne osoby. Obowiązkiem osób poddanych kwarantannie jest stałe przebywanie w domu lub miejscu wskazanym, w celu niedopuszczenia do rozprzestrzeniania się wirusa. Niestety w ostatni weekend w powiecie puckim pojawił się pierwszy przypadek złamania kwarantanny. Mieszkaniec powiatu pomimo objęcia go kwarantanną złamał ten zakaz i wyszedł z domu na zakupy. Teraz w tej sprawie policjanci prowadzą postępowanie w sprawie o wykroczenie z art. 116 kodeksu wykroczeń, które dotyczy nieprzestrzegania przez osoby podejrzane o chorobę, odpowiednich nakazów i zakazów związanych z izolacją. W takim przypadku osoba może zostać ukarana grzywną w wysokości do 500 zł. Niezależnie od tego, policjanci przekazują informację o nieprzestrzeganiu zasady kwarantanny do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który w prowadzonym przez siebie postępowaniu może nałożyć grzywnę w wysokości 30 tys. złotych.

Ponadto w ciągu ostatnich dwóch dni puccy mundurowi podczas służby wystawili kilkanaście mandatów wobec grupujących się osób. Jedną z podjętych interwencji było zgłoszenie od jednego z mieszkańców, że pomimo obowiązujących zakazów na skwerze gromadzi się grupa osób. Natychmiast na miejsce udali się policjanci , którzy zastali tam młode osoby. Policjanci wylegitymowali młodzież. Funkcjonariusze w rozmowie ustalili, że mieli oni pełną świadomość o obowiązujących obecnie przepisach dotyczących przestrzegania zasad niegromadzenia się oraz o istniejącym ryzyku zagrożenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. W związku z naganną postawą młodzieży mundurowi ukarali ich mandatami karnymi z art.54kw w związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów.

Policjanci codziennie kontrolują miejsca, gdzie mogą się gromadzić mieszkańcy – parki, bulwary, targowisko miejskie, itp. Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przestrzeganie obowiązujących zasad, a zwłaszcza do rodziców, aby zadbali o to, żeby ich dzieci pozostały w domu.