Wiadomości

Jeden z zatrzymanych miał 3 promile alkoholu i kierował bez uprawnień, a kolejny miał ponad 2 promile i spowodował kolizję drogową

Data publikacji 31.03.2020

W wyniku zastosowania się do zaleceń w całym kraju, również w powiecie chojnickim zmniejszył się ruch na głównych ciągach komunikacyjnych. Zdarzają się jednak kierowcy, którzy łamią obowiązujące przepisy. Tylko w ciągu ostatnich dni policjanci ruchu drogowego zatrzymali kierujących pojazdami, którzy wsiedli za kierownicę pojazdów będąc pod wpływem alkoholu. Jeden z nich nie posiadał prawa jazdy, gdyż zostało ono mu już wcześniej zatrzymane w związku z takim samym przestępstwem drogowym, drugi nietrzeźwy spowodował kolizję.

W minioną niedzielę po południu policjanci zostali poinformowani, że jedną z głównych ulic Chojnic porusza się mężczyzna osobowym autem, a jego jazda wskazuje, że może być pod wpływem alkoholu. Natychmiast we wskazany rejon ruszyli policjanci ruchu drogowego, gdzie już po chwili zauważyli wskazane przez zgłaszającego auto i zatrzymali je do kontroli drogowej. Policjanci jak tylko otworzyli drzwi pojazdu od razu zauważyli, że mężczyzna siedzący za kierownicą jest pod wpływem alkoholu. Policjanci przeprowadzili badanie stanu trzeźwości – w jego organizmie stwierdzono 3 promile alkoholu. Ponadto policjanci ustalili, że kierowca nie posiadał prawa jazdy, ponieważ dokument został mu zatrzymany w związku z kierowaniem pojazdem będąc także w stanie nietrzeźwości. Policjanci uniemożliwili nietrzeźwemu kierowcy dalszą jazdę.

 

Kolejnego nietrzeźwego policjanci ujawnili, kiedy zostali skierowani na drogę wojewódzką nr 235, gdzie według zgłoszenia doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch pojazdów. Po przyjeździe na miejsce policjanci ruchu  drogowego wstępnie ustalili, że kierujący skodą jadąc w kierunku Kościerzyny wykonywał manewr wyprzedzania przy czym nie zachował należytej ostrożności i uderzył w poprzedzający go pojazd matki Fiat Punto. Szybko okazało się, co najprawdopodobniej przyczyniło się do tego zdarzenia. Badanie wykazało, że 20-letni mieszkaniec gminy Brusy kierował pojazdem mając ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Policjanci zatrzymali młodemu mężczyźnie prawo jazdy. Ponadto odpowie on również za spowodowanie kolizji drogowej.

Postępowania są w toku – obie sprawy znajdą swój finał w chojnickim sądzie, gdzie mężczyźni poniosą konsekwencje prawne związane z kierowaniem samochodem osobowym będąc w stanie nietrzeźwości. Ponadto 51-letni mieszkaniec gminy Chojnice kierujący skodą poniesie konsekwencje prawne kierowania samochodem bez wymaganych uprawnień. 

Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. złotych. Świadczenie pieniężne może być orzeczone przez sąd nawet do kwoty 60 tys. złotych.

Policjanci kolejny już raz apelują do wszystkich kierowców o to, aby nie kierowali pojazdami po spożyciu choćby najmniejszej ilości alkoholu!!! Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i zachowanie ostrożności na drodze!!!

Jednocześnie policjanci składają serdecznie podziękowania zgłaszającemu, który wykazując się obywatelską postawą godną naśladowania i w trosce o wszystkich uczestników ruchu poinformował stróżów prawa o być może wielkim niebezpieczeństwie, które czyhało na kierujących i poruszających się pieszo.