Pomorscy policjanci przeprowadzą działania „Ostatki” - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Pomorscy policjanci przeprowadzą działania „Ostatki”

Data publikacji 21.02.2020

Między 21 a 23 lutego na drogach województwa pomorskiego pojawi się większa liczba funkcjonariuszy wyposażonych w alkomaty oraz testery na zawartość innych substancji odurzających. Celem działań „Ostatki” jest eliminowanie z ruchu kierujących, znajdujących się pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Między 21 a 23  lutego  na drogach województwa pomorskiego pojawi się większa liczba funkcjonariuszy wyposażonych w alkomaty oraz testery na zawartość innych substancji odurzających.  Celem działań „Ostatki” jest eliminowanie z ruchu kierujących, znajdujących się pod wpływem alkoholu lub narkotyków, uświadomienie uczestnikom ruchu zagrożenia jakie niesie za sobą jazda w stanie nietrzeźwości.

 

Mimo wielu kampanii medialnych, akcji Policji oraz coraz surowszych konsekwencji prawnych, zdarzają się osoby, które decydują się na kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Skrajnym, niestety zdarzającym się przypadkiem, jest jazda po alkoholu i środkach działających podobnie, występujących w organizmie jednocześnie.

Każdy zatrzymany do kontroli kierujący musi liczyć się z badaniem na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeżeli policjant zauważy syndromy zażywania narkotyków, kierowca zostanie poddany dodatkowym testom na zawartość środków działających podobnie do alkoholu, którymi są także dopalacze.

 

Jak rozpoznać osobę która zażywała narkotyki? Nerwowe, niekontrolowane ruchy, senność, nadpobudliwość, słowotok, źrenice nienaturalnie reagujące na światło, problem z koordynacją, niespójne, bełkotliwe wypowiadanie się. Osoba, która zażywała jakąkolwiek zabronioną substancję, stanowi realne zagrożenie na drodze. Znikome, 1,5 sekundowe opóźnienie reakcji powoduje wydłużenie drogi hamowania o kilkanaście metrów. Nie ma miejsca na tolerancję.

 

Jakie są konsekwencje? Zatrzymane prawo jazdy, zakaz prowadzenia pojazdów, wysoka kara pieniężna, pozbawienie wolności, często utrata pracy, rozprawa sądowa i brak możliwości uzyskania zaświadczenia o niekaralności, które jest coraz częściej wymagane przez pracodawców.