Wiadomości

Wczoraj policjanci ujawnili 50 przypadków naruszeń przepisów przez pieszych

Data publikacji 07.02.2020

Wczoraj już od wczesnego rana na terenie powiatu wejherowskiego prowadzone były działania policyjne związane z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Tego typu akcje mają na celu dyscyplinowanie we wzajemnych relacjach zarówno kierujących jak i pieszych.

Podczas działań policjanci zwracali pieszym szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w rejonach przejść dla pieszych. Apelowali, aby podczas przechodzenia przez jezdnię rozglądali się w koło, zamiast wpatrywać się w ekran telefonu, wskazując, że brawura nieodpowiedzialnych kierowców może się tragicznie skończyć dla pieszego, który w konfrontacji z samochodem nie ma szans. Mundurowi wczoraj swoje działania rozpoczęli około godziny 4:30 nad ranem. W Wejherowie w rejonach przejść dla pieszych na drodze krajowej nr 6 ujawnili aż 50 przypadków, w których piesi głównie przechodzili przy czerwonym świetle bądź w miejscu niedozwolonym.

Policjanci przypominają:

Należy pamiętać o tym, że fakt korzystania z oznakowanego przejścia nie upoważnia pieszego do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a przede wszystkim jego życia i zdrowia.

Przechodzień powinien być świadomy, co może się stać, gdy zlekceważy ewentualny błąd kierowcy. Więc musi wykazać się rozsądkiem, ostrożnością oraz wyobraźnią. Z kolei kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na naszych drogach zależy przede wszystkim od nas samych i znajomości przepisów ruchu drogowego.