Wiadomości

Policjanci rozmawiają z dziećmi o bezpieczeństwie podczas ferii i nie tylko...

Data publikacji 14.01.2020

Jak bezpiecznie spędzić ferie? Jakich miejsc unikać? - to niektóre z pytań, na które odpowiadają policjanci z Chojnic, Czerska i Brus podczas spotkań z dziećmi na zorganizowanych zimowiskach. W ramach działań „ Bezpieczne ferie 2020” mundurowi rozmawiają z najmłodszymi o bezpieczeństwie zarówno w domu jak i na podwórku, a także podczas poruszania się po drodze. Spotkania są również świetną okazją do przypomnienia o zasadach obowiązujących na stokach w związku z kampanią „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.

To pierwszy tydzień jak rozpoczęły się w województwie pomorskim wyczekiwane przez najmłodszych ferie zimowe. Profilaktycy, dzielnicowi i policjanci z wydziału ruchu drogowego od prawie miesiąca, w ramach działań „ Bezpieczne ferie 2020”, spotykają się z małymi „urlopowiczami” i rozmawiają z nimi o bezpieczeństwie. Coroczne spotkania organizowane przez policjantów są przede wszystkim po to, by uczniowie naszych szkół podczas ferii bezpiecznie wypoczęli, a po 2 tygodniach beztroski, cali i zdrowi wrócili do szkolnych ławek. Głównym tematem prowadzonych przez mundurowych pogadanek jest bezpieczeństwo najmłodszych podczas zabaw poza domem, jak również przestrzeganie przed niebezpieczeństwami czyhającymi na nich w domu. Podczas tych spotkań zarówno w  szkołach jak i w Gminnym Ośrodku Kultury w Chojnicach wzięło udział kilkaset uczniów. Stróże prawa informowali o zagrożeniach związanych z przebywaniem najmłodszych w pobliżu zamarzniętych zbiorników wodnych oraz o tym, jak uchronić się przed atakiem agresywnego psa. Wyjaśnili na co należy zwrócić uwagę podczas organizacji kuligu i zabawy w bitwę na śnieżki, by zakończyły się one szczęśliwie. Dzieci dowiedziały się również jak zachować się w przypadku kontaktu z obcymi osobami. Ponadto przypomniano o ważnych telefonach alarmowych, z których należy korzystać wyłącznie w uzasadnionych przypadkach.

 

Wszystkim dzieciom, które podczas ferii zimowych wybierają się w góry, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, stróże prawa opowiedzieli o zasadach obowiązujących na stoku. Dzieciom pozostającym w domu przypomnieli o konieczności zamykania drzwi na klucz i o zakazie wpuszczania do domu osób nieznajomych. Uczulili, aby nie bawić się ogniem, prądem i wodą, a korzystając z Internetu nie podawać swoich danych, nie wysyłać zdjęć i nie opowiadać nowym znajomym z sieci o zasobności rodziców. Przestrzegali, żeby w czasie zabaw na śniegu nie zjeżdżać na sankach w miejscach położonych blisko drogi lub zbiorników wodnych, nie dopinać sanek do samochodów, na łyżwach jeździć tylko na wyznaczonych lodowiskach, a jeżdżąc na nartach wybierać stoki dostosowane do własnych umiejętności.

 

Na koniec tych spotkań stróże prawa rozdawaj dzieciom odblaski przypominając im, , jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych na odzieży czy plecakach, zwłaszcza po zmroku. Tłumaczyli, że kiedy piesi są widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego, stają się bardziej bezpieczni.

 

Tego typu pogadanki odbywają się na terenie całego powiatu, gdzie policjanci w trosce o bezpieczeństwo odpoczywających dzieci i młodzieży ostrzegają i przekazują informacje o bezpiecznym i odpowiedzialnym spędzaniu wolnego czasu przez najmłodszych. Dzieci chętnie słuchały rad i brały śmiało udział w rozmowie i wykazały się duża wiedzą z zakresu ruchu drogowego jak i bezpiecznych zachowań.

  • Policjanci na zajęciach u dzieci
  • Policjanci na zajęciach u dzieci