Przedświąteczne działania dzielnicowych pod nazwą „Choinka-19” - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Przedświąteczne działania dzielnicowych pod nazwą „Choinka-19”

Data publikacji 11.12.2019

W dniach 7-29 grudnia br. w województwie pomorskim na terenie wszystkich podleśnictw rozpoczęto akcję pod kryptonimem „Choinka-19”. W związku z tym wczoraj dzielnicowy z puckiej komendy wraz ze strażą leśną sprawdzali nie tylko legalność pochodzenia sprzedawanych choinek, ale przede wszystkim swoje działania skupili na kontroli obszarów leśnych, by ograniczyć w ten sposób zjawisko nielegalnego wycinania drzewek oraz handlu nimi.

Od 7 do 29 grudnia br. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku podjęła na terenie wszystkich nadleśnictw w województwie pomorskim akcję pod kryptonimem „Choinka-19”. W związku z tym wczoraj dzielnicowy z puckiej komendy wraz ze strażą leśną sprawdzali nie tylko legalność pochodzenia sprzedawanych choinek, ale przede wszystkim swoje działania skupili na kontroli obszarów leśnych, by ograniczyć w ten sposób zjawisko nielegalnego wycinania drzewek oraz handlu nimi. Ponadto w okresie trwania akcji wszyscy funkcjonariusze podczas codziennej służby otrzymują zadania o przedmiotowym zagrożeniu i zwracają szczególną uwagę na tereny leśne.

Okres przedświąteczny to czas, gdy bardzo wielu handlowców oferuje drzewka. Zdarza się, że nieuczciwi sprzedawcy proponują kupno choinek nielegalnie wyciętych z lasu. Dlatego też policjanci wspólnie ze strażnikami leśnymi sprawdzają nie tylko punkty sprzedaży choinek, pod kątem ich źródła pochodzenia, ale również kontrolują pojazdy wyjeżdżające z lasu oraz patrolują tereny leśne mając na uwadze miejsca ewentualnego pozyskiwania drzewek. Monitoring i wzmożone kontrole kompleksów leśnych mają na celu przede wszystkim powstrzymanie osób od zabronionego niszczenia drzew i nielegalnej wycinki choinek

Policjanci przypominają, że zarówno sprzedaż kradzionych drzewek, jak i ich zakup prowadzą do odpowiedzialności karnej za przestępstwo lub wykroczenie. Za kradzież choinki bądź innej rośliny z lasu grozi mandat bądź skierowanie sprawy do sądu, gdzie kara może być o wiele surowsza. Należy zatem zastanowić się, czy warto narażać się na konsekwencje prawne, czy nie lepiej po prostu kupić świąteczne drzewko w legalnym punkcie sprzedaży.

Z roku na rok, dzięki wspólnym działaniom policjantów i strażników leśnych, a także rosnącej świadomości społeczeństwa ilość kradzieży choinek maleje.

  • policjant w lesie