Odblask może uratować życie - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Odblask może uratować życie

Data publikacji 03.12.2019

Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla wszystkich uczestników ruchu, bo długa noc, opady atmosferyczne oraz nagłe zmiany pogody zdecydowanie pogarszają widoczność. Policjanci przypominają, odblask może uratować życie. Niewidoczny pieszy, uderzony przez pędzący pojazd, którego kierowca jest chroniony karoserią, ma znikome szanse na przeżycie.

Długa noc, opady atmosferyczne oraz nagłe zmiany pogody, zdecydowanie pogarszają widoczność na drodze.  Okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla pieszych i zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.  Niewidoczny pieszy, uderzony przez pędzący pojazd, którego kierowca jest chroniony karoserią, ma znikome szanse na przeżycie.

Pomorscy policjanci zwracają szczególną uwagę na wykroczenia mające wpływ na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność podczas przejeżdżania przez przejścia dla pieszych oraz miejsca, gdzie ruch niechronionych uczestników jest wzmożony. Piesi natomiast powinni dbać o swoje bezpieczeństwo przez noszenie w widocznym miejscu elementów odblaskowych oraz poruszanie się zgodnie z przepisami. Odblaski są  obowiązkowe poza obszarem zabudowanym. W miastach nadal są miejsca nieoświetlone. Dlatego zaleca się korzystanie z odblasków także w obszarze zabudowanym. Zdarza się, że kierowca widzi pieszego dopiero w światłach reflektorów. Dobry, certyfikowany odblask powoduje, że pieszy jest widoczny nawet z odległości 200 metrów!

Co robić, aby korzystanie z dróg było bezpieczne?

1.       Nie przekraczaj dopuszczalnej prędkości. Jadąc 100 km/h w ciągu sekundy przejedziesz prawie 28 metrów. Pieszy bez odblasków jest widoczny z odległości około 40 metrów. Twoja droga hamowania to także około 40 metrów. Jaki jest Twój czas reakcji?

2.       Korzystaj z dróg zgodnie z przepisami. Przechodzenie w miejscach zabronionych, niekorzystanie z odblasków, wchodzenie bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, to najczęstsze wykroczenia popełniane przez pieszych.

3.       Nie omijaj pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem.

4.       Przed rozpoczęciem jazdy rowerem, sprawdź oświetlenie. Zakładaj kask, zachowaj ostrożność  na przejazdach rowerowych.

5.       Noś odblaski także w mieście. Kup dziecku widoczny plecak, świecące buty, odzież z wszytymi odblaskami.