Świadomy senior – kolejne działania słupskich policjantów - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Świadomy senior – kolejne działania słupskich policjantów

Data publikacji 02.12.2019

Policjanci ze Słupska, słuchacze szkoły policji i uczniowie klas mundurowych szkół średnich spotykali się z seniorami na ulicach Słupska, z którymi rozmawiali na temat oszustw, których ofiarami padają osoby starsze. To kolejne działania profilaktyczne organizowane przez funkcjonariuszy słupskiej komendy, w których trakcie seniorzy usłyszeli jak nie dać się paść ofiarą przestępców, którzy wykorzystując dobroć i łatwowierność osób starszych, wyłudzają od nich pieniądze. Rozmawiano o sposobach działania sprawców i informowano o pożądanym zachowaniu w przypadku ewentualnego odbioru telefonu od osoby podającej się za wnuczka czy policjanta.

W minionym tygodniu funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku przeprowadzili kolejne akcje profilaktyczne skierowane do osób starszych, poświęcone tematowi oszustw metodami „na policjanta i na wnuczka”. Do działań pn. „Świadomy Senior” włączyli się słuchacze słupskiej szkoły policji i uczniowie liceum policyjnego przy Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku. Osoby starsze napotkane na ulicach Słupska dowiedziały się o metodach, jakie stosują sprawcy, by doprowadzić seniorów do utraty ich oszczędności, gromadzonych często przez całe życie. Przedstawiono, jak należy zareagować w przypadku otrzymania telefonu z prośbą o pieniądze, biżuterię czy inne kosztowne rzeczy.

Mundurowi wyraźnie zaznaczyli, że prawdziwi policjanci nigdy nie angażują obywateli w swoje działania, nigdy nie proszą ich o przekazanie pieniędzy. Zaapelowali, aby każdy otrzymany telefon w sprawie podania swoich danych personalnych, numeru rachunku bankowego czy przekazania jakiejkolwiek kwoty pieniędzy był sygnałem, że może dojść do oszustwa. Wskazali, że o każdej takiej sytuacji należy natychmiast powiadomić policję i swoich bliskich.

Apel o czujność, ostrożność i dbałość o seniorów skierowano również do młodszego pokolenia. Napotkanych młodych ludzi informowano o potrzebie rozmawiania ze swoimi rodzicami i dziadkami o ww. Zagrożeniach. Podkreślono istotę podejmowania tej tematyki podczas rodzinnych spotkań i codziennych kontaktów.

Każdy rozmówca poza wskazówkami otrzymał ulotki informacyjne i został poproszony o podzielenie się nimi ze swoimi sąsiadami czy znajomymi. Broszury zostały również umieszczone w autobusach komunikacji miejskiej i pozostawione w ośrodkach zdrowia i instytucjach odwiedzanych przez osoby starsze.

  • policjanci i seniorzy
  • policjanci i seniorzy