Efekty współpracy policjantów z pracownikami banków - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Efekty współpracy policjantów z pracownikami banków

Data publikacji 29.11.2019

Wczoraj rano w słupskiej komendzie odbyło się spotkanie funkcjonariuszy z pracownikami banku poświęcone tematowi oszustw, których ofiarami padają osoby starsze. Policjanci omówili sytuacje, jakie w ostatnich dniach wydarzyły się w Słupsku i poinformowali o sposobie zachowania się w kontakcie z seniorem, który zamierza wypłacić większą ilość pieniędzy. Widoczne są już pierwsze efekty współpracy. Wczoraj dzięki odpowiedniej reakcji pracownika banku, utraty oszczędności swojego życia uniknęła 65-letnia mieszkanka Słupska.

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku niemalże codziennie spotykają się z seniorami i uwrażliwiają ich na oszustwa, jakich dokonują przestępcy, wykorzystujący łatwowierność osób starszych. Policjanci intensywnie pracują nad ustaleniem sprawców, którzy dopuścili się kilku przestępstw w ostatnich dniach, ale też nadal prowadzą liczne działania profilaktyczne. Wczoraj w słupskiej komendzie odbyło się kolejne spotkanie z pracownikami banku, podczas którego funkcjonariusze poinformowali, jak należy zachować się w kontakcie z osobą starszą, która zamierza wypłacić większą kwotę pieniędzy. Znajomość tematu i czujność pracownika banku uratowała 65-letnią słupszczankę przed utratą 30 tys. zł.

 

Działanie sprawców w tym przypadku polegało na przekonaniu osoby starszej o konieczności udzielenia z jej strony pomocy policji w działaniach przeciwko sprawcom oszustw i nakłonienia jej do wypłacenia w tym celu z banku kwoty 30 tys. zł. Początkowo kobieta dała wiarę przestępcom i zamierzała wypłacić i przekazać pieniądze „policjantom”. Jednakże czujność pracownika banku nie zawiodła, dzięki czemu kobieta nie utraciła swoich pieniędzy. Jak powiedziała, w trakcie rozmowy z pracownikiem banku i po otrzymaniu ulotki informacyjnej na temat oszustw, zorientowała się, że była bliska oddać oszczędności swojego życia.

 

Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci nigdy nie angażują obywateli w swoje działania, nigdy nie proszą ich o przekazanie pieniędzy. Każdy otrzymany telefon w sprawie podania swoich danych personalnych, numeru rachunku bankowego czy przekazania jakiejkolwiek kwoty pieniędzy powinien być sygnałem, że może dojść do oszustwa. O każdej takiej sytuacji należy natychmiast powiadomić policję.

 

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku w sposób szczególny dziękują pracownikom banku za pomoc i współpracę. Wierzymy, że wspólne działania doprowadzą do ustalenia sprawców przestępstw i zahamują wypłaty dla nich pieniędzy przez seniorów.