Wiadomości

„Świadomy i bezpieczny senior” – policjanci przeprowadzili kolejne spotkanie edukacyjne

Data publikacji 06.11.2019

Dzielnicowi z profilaktykiem z chojnickiej komendy Policji spotkali się z seniorami w Dziennym Domu Pobytu w Chojnicach. W ramach programu „Świadomy i bezpieczny senior” rozmawiali o zagrożeniach czyhających na osoby starsze ze strony oszustów. Poruszyli również tematy innych niebezpieczeństw, z którymi możemy spotkać się na co dzień, zarówno w domu jak i na ulicy.

Program "Świadomy i bezpieczny senior", to jeden z programów, który policjanci realizują na terenie powiatu chojnickiego. Od początku roku, mundurowi odbyli już kilkadziesiąt takich spotkań, na których edukują seniorów i przestrzegają przed oszustami.

Ostatnim z takich spotkaniem, była wizyta dzielnicowych i profilaktyka z chojnickiej komendy w Domu Dziennego Pobytu Senior w Chojnicach. Policjanci, kolejny już raz, ostrzegli przed oszustami działającymi metodami "na wnuczka", "na policjanta" i innych przedstawicieli różnego rodzaju instytucji. Opowiadali o metodach socjotechniki używanych przez przestępców, aby oszukać osoby starsze i samotne.

Poprzez propagowanie bezpiecznych zachowań i zapoznanie z mechanizmami działania przestępców funkcjonariusze podnoszą poziom bezpieczeństwa oraz świadomość seniorów w zakresie zagrożeń, z którymi mogą się spotkać. Podczas spotkania policjanci przedstawili metody działania oszustów m.in. „na policjanta”, „na wnuczka”, „na pracownika gazowni” czy „na domokrążcę”. Nawiązaliśmy do wykorzystywanych przez nich legend – „na wypadek ”, „na zwrot długu” i „na zakup nieruchomości bądź ruchomości”. Podkreśliliśmy jednak, że metody i legendy się zmieniają, a oszuści szukają nowych, którymi próbują zmanipulować seniorów. Najważniejsze by seniorzy stosowali zasadę ograniczonego zaufania, nie wierzyli we wszytko co nieznajomi im przekażą, a kiedy ktoś żąda od nich pieniędzy, pochopnie ich nie przekazywali. Zwróciliśmy uwagę na to jak starsze osoby powinny się zachować kiedy do ich drzwi puka ktoś nieznajomy i gdzie sprawdzać usłyszane w telefonie historie. Najważniejsze jednak by cały czas przypominać i ostrzegać podopiecznych o zagrożeniach. Zadaniem osób, które mają kontakt z seniorami jest budowanie świadomości seniorów i pokazanie im, że są w stanie przechytrzyć oszustów. Nie zabrakło również tematu dotyczącego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Seniorzy aby byli bardziej widoczni otrzymali opaski odblaskowe.

Mundurowi przypomnieli również, o funkcjonujących w internecie aplikacjach „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” i „Moja Komenda”, gdzie również można zgłosić niepokojące sytuacje a kontakt z dzielnicowym jest dużo łatwiejszy.  

Takie spotkania są koniecznością, gdyż w dalszym ciągu na terenie całego kraju nadal dochodzi do prób oszukania osób starszych. Na szczęście, również dzięki pracy policjantów, coraz częściej są to próby nieudane.

Pomimo tego, zwracamy się kolejny raz  z apelem do osób, które  mają w swoim otoczeniu seniorów, aby włączyły się w edukację i przy kawie z bliskimi, spotkaniu z sąsiadem czy odwiedzinach u samotnych osób opowiedzieć o tym, że nie każdy kto puka do drzwi jest uczciwy, a ten co do nas dzwoni i mówi że jest wnuczkiem wcale nim nie jest. Dlatego funkcjonariusze cały czas spotykają się z seniorami i opowiadają o oszustwach i kradzieżach, które odnotowaliśmy w naszym powiecie. Wszystko po to by nasi seniorzy byli bezpieczni.