Uwaga - nietrzeźwi i pod wpływem narkotyków kierujący! - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Uwaga - nietrzeźwi i pod wpływem narkotyków kierujący!

Data publikacji 28.10.2019

Nietrzeźwi kierujący to niestety wciąż częsty widok na drogach. Tylko w weekend sopoccy policjanci ruchu drogowego zatrzymali 4 kierujących pod wpływem alkoholu. Alkomat pokazał u mężczyzn od ponad 0,2 do prawie 2 promili alkoholu. Jeden z nich odpowie też za jazdę pod wpływem narkotyków. Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków zagrożona jest karą do 2 lat więzienia.

W weekend policjanci drogówki zatrzymali na ulicach Sopotu czterech kierujących w wieku 21-54 lat, którzy będąc pod wpływem alkoholu wsiedli za kółko. W sobotę około godz. 2.30 na Alei Niepodległości funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej 21-latka kierującego audi a6. Podczas rozmowy z mieszkańcem powiatu gdańskiego mundurowi wyczuli od niego woń alkoholu i marihuany. Badanie alkomatem potwierdziło, że ma on w wydychanym powietrzu ponad 0,2 promila alkoholu. Ponadto wstępne badanie śliny wykazało u 21-letniego kierowcy obecność marihuany i została pobrana od niego krew do dalszych badań. W sobotę policjanci wyeliminowali z ruchu także 44-letniego mieszkańca Sopotu, który prowadził pojazd mając 0,7 promila alkoholu. W niedzielę funkcjonariusze uniemożliwili dalszą jazdę dwóm kolejnym kierowcom, którzy w stanie nietrzeźwości kierowali samochodami. Zatrzymany do kontroli drogowej 54-letni gdańszczanin miał w wydychanym powietrzu 1,5 promila alkoholu. 46-letni obywatel Białorusi, który wsiadł za kierownicę opla corsy, miał w wydychanym powietrzu 1,7 promila alkoholu. 46-latek został ukarany mandatem za przekroczenie dopuszczalnej prędkości oraz brak wymaganego dokumentu prawa jazdy podczas kontroli.

W weekend policjanci ruchu drogowego wyeliminowali z dalszej jazdy także kierowcę, na którym ciążył sądowy zakaz kierowania pojazdami. W sobotę około godz. 1.00 w nocy policjanci drogówki zostali wezwani do obsługi kolizji, która miała miejsce na ul. 3 Maja. Po przyjeździe na miejsce funkcjonariusze ustalili, że kierujący skodą zderzył się z mercedesem i przeprowadzili czynności. Dokonując sprawdzenia uczestników zdarzenia okazało się, że 63-letni kierowca mercedesa w ogóle nie powinien znaleźć się „za kółkiem”, gdyż obowiązywał go sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Zgodnie z wyrokiem Sądu Rejonowego w Sopocie zakaz ten obowiązuje do stycznia 2020 roku. Za swoje zachowanie 63-latek poniesie teraz odpowiedzialność karną. Zgodnie z kodeksem karnym za to przestępstwo grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy też, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat więzienia. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 000 złotych. Kolejną dolegliwością jest wyznaczana przez sąd kara grzywny czy podanie wyroku do publicznej wiadomości. Zatrzymywane prawo jazdy w wielu przypadkach wiąże się również z utratą pracy. Ponadto sprawcy nie mogą liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela z tytułu OC.

  • policjant