Uwaga na fałszywych funkcjonariuszy !!! - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Uwaga na fałszywych funkcjonariuszy !!!

Data publikacji 21.08.2019

Przestępcy działający metodą „na policjanta” wciąż oszukują. Wczoraj przestępcy próbowali wyłudzić pieniądze od kilku mieszkańców Gdyni. Niestety nie wszyscy wykazali się czujnością i nie dali się oszukać. Policjanci udaremnili jedno oszustwo, docierając do ofiary, zanim zdołała przekazać pieniądze oszustom.

Działania profilaktyczne prowadzone również przez Komendę Miejską Policji w Gdyni sprawiają, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy jednak modyfikują swoje działania. W ostatnim czasie prócz metody „na wnuczka” często wykorzystywaną przez nich metodą jest oszustwo „na policjanta”. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy i wyłudzają pieniądze od starszych osób, podając się za policjanta.

 

Wczoraj do kilku mieszkańców Gdyni telefonowali oszuści podający się za funkcjonariuszy Policji. W trakcie rozmowy oszuści podający się za stróżów prawa informowali, że pracują nad sprawą kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Wskazywali, że pieniądze, które rozmówcy posiadają na koncie w banku, mogą być zagrożone i powinny zostać natychmiast wypłacone i im przekazane. Niestety nie wszyscy pokrzywdzeni okazali się dostateczną czujnością i dali wiarę oszustom.

 

W jednym przypadku funkcjonariusze z gdyńskiej komendy zapobiegli przekazaniu pieniędzy przestępcom. Policjanci zostali powiadomieni przez rodzinę starszej kobiety, że ta wyszła z domu i nie wiedzą dokąd się udała. Mundurowi szybko ustalili, że kobieta wypłaciła z banku dużą kwotę pieniędzy i obecnie przebywa na terenie Gdańska. Funkcjonariusze przypuszczali, że może ona być w kontakcie z przestępcami, którzy usiłują wyłudzić od niej pieniądze. Na szczęście policjanci zdołali dotrzeć do kobiety, zanim zdążyła przekazać oszczędności oszustom.

 

Policjanci ostrzegają przed oszustami, pamiętaj, policjanci nigdy nie proszą o przekazanie im pieniędzy!!!

 

Należy pamiętać o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i NIGDY nie proszą o przekazanie im pieniędzy.

 

W sytuacji, kiedy zatelefonuje do nas nieznana osoba i poda się za członka rodziny lub policjanta i prosić będzie o przekazanie pieniędzy, należy ROZŁĄCZYĆ SIĘ, a następnie zatelefonować na numer alarmowy 112 i powiadomić o tym fakcie dyżurnego Policji.

 

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej kwoty pieniędzy.