Wiadomości

Policjanci dbają o bezpieczeństwo – półroczne podsumowanie działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 09.08.2019

Jeśli widzisz w swoim rejonie coś niepokojącego, a może chciałbyś poinformować policję o tym, że bezdomni potrzebują pomocy? Jeśli jesteś świadkiem niepokojących sytuacji możesz skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To interaktywne narzędzie, które daje każdemu obywatelowi możliwość wpływu na bezpieczeństwo w swoim rejonie.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa od ponad dwóch lat w całej Polsce. Narzędzie to sprawdza się, jako dobry komunikator pomiędzy społecznością lokalną, a policją. Dzięki niej każdy przy pomocy komputera może w prosty i anonimowy sposób wskazać Policji miejsce, w którym może dochodzić do łamania prawa. Takie zgłoszenie trafia do policjantów, którzy sprawdzą każdy sygnał, a w przypadku potwierdzenia problemu podejmą działanie w celu jego eliminacji.

W 2019 roku mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego za pomocą komunikatora KMZB zgłosili 229 przypadków nieakceptowanych społecznie zachowań obywateli. Najczęściej dotyczyły one przekraczania prędkości na drogach, spożywania alkoholu w miejscach zabronionych, niewłaściwego parkowania samochodów, zakłócania spoczynku nocnego i wielu innych sytuacji utrudniających spokojne funkcjonowanie.  Policjanci sprawdzili każde zgłoszenie, 33 zostały potwierdzone natomiast 121 zgłoszeń nie znalazło potwierdzenia.

Pamiętajmy, że w katalogu dostępnych zagrożeń są również takie, które mogą mieć wpływ na zdrowie i życie innych osób. Wśród nich wyróżnić można kategorię „bezdomność”. Pozwala ona wskazać użytkownikom, miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy. Znacznik ten staje się szczególnie ważny w okresie zimowym. Używając Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, prosimy o skorzystanie z wszelkich dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z możliwości dodania opisu, co ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących, a w konsekwencji być może uratuje komuś życie.

Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub  997.

Zachęcamy osoby, które jeszcze nie korzystały z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa do zapoznania się z tą aplikacją i aktywnego korzystania z niej dla dobra wspólnego jakim jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Liczymy, że dzięki owocnej współpracy z użytkownikami, będziemy mogli dalej rozwijać aplikację, co w efekcie przyczyni się do poprawy poczucia bezpieczeństwa.

  • policjanci
  • policjanci