Bezpieczeństwo w Sopocie - podsumowanie pierwszego miesiąca wakacji - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Bezpieczeństwo w Sopocie - podsumowanie pierwszego miesiąca wakacji

Data publikacji 09.08.2019

Wakacje to dla większości czas wypoczynku i urlopów. Dla sopockich policjantów to czas wzmożonej pracy. Policyjni wywiadowcy, kryminalni oraz funkcjonariusze prewencji i ruchu drogowego dbają w tym czasie o bezpieczeństwo na drogach i nad wodą, odwiedzają miejsca wypoczynku oraz spotykają się z dziećmi i młodzieżą wypoczywającą na półkoloniach.

Wakacje w pełni. To czas, kiedy na ulicach Sopotu znacząco wzrasta ilość pojazdów. Wzmożony ruch zauważyć można szczególnie na głównych ciągach komunikacyjnych i w rejonie Dolnego Sopotu. Każdego dnia policjanci drogówki prowadzą działania, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko kierującym pojazdami, ale również pieszym, rowerzystom i motorowerzystom. Kontrole prędkości, stanu trzeźwości, stanu technicznego pojazdów i akcje profilaktyczne skierowane do wszystkich uczestników ruchu to wakacyjna codzienność. Ponadto funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na osoby stwarzające zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. W lipcu br. policjanci drogówki odnotowali na terenie Sopotu 3 wypadki drogowe i 60 kolizji. Funkcjonariusze skontrolowali blisko tysiąc pojazdów i ujawnili 720 wykroczeń drogowych. Sprawdzając trzeźwość ponad 8 tys. kierujących mundurowi ujawnili 23 osoby, które znajdowały się pod wpływem alkoholu. W wyniku prowadzonych działań policjanci odnotowali też 318 wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości przez kierujących pojazdami, z czego 8 osób rażąco, tj. o ponad 50 km/h, przekroczyło dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym. To więcej niż w lipcu 2018 roku (234 przypadki przekroczenia prędkości i 2 przypadki rażącego przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym). Nadmierna prędkość to wciąż główna przyczyna wypadków drogowych w Polsce, często tych najbardziej tragicznych. Funkcjonariusze ruchu drogowego podczas prowadzonych działań zwracali również szczególną uwagę na stan techniczny pojazdów i w wyniku przeprowadzonych kontroli zatrzymali 28 dowodów rejestracyjnych pojazdów.

Wzmożone kontrole policyjne będą trwały nieprzerwanie do końca wakacji. Policjanci nadal będą prowadzić akcje profilaktyczne skierowane do wszystkich uczestników ruchu drogowego, m.in. „Na drodze patrz i słuchaj”, „Jednośladem bezpiecznie do celu” oraz „Dla każdego jest miejsce na drodze”. Do końca wakacji w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje” funkcjonariusze będą spotykać się także z dziećmi i młodzieżą wypoczywającą na obozach i półkoloniach oraz osobami przebywającymi na campingach.

Każdego dnia nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów odwiedzających Sopot czuwają funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie. Są to m.in. policjanci z ogniwa wodno-rowerowego, wywiadowcy, kryminalni i policjanci z referatu patrolowo-interwencyjnego. Wspierają nas również funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku i Kursu Adaptacji Zawodowej. Tak jak przez pierwszy miesiąc wakacji, tak i w następnym policjanci patrolować będą ulice Sopotu ze szczególnym uwzględnieniem terenów przyległych do miejsc wakacyjnego wypoczynku.

Wakacje to czas urlopów, jednak od bezpieczeństwa urlopu wziąć nie można. Przed nami jeszcze jeden miesiąc letniego wypoczynku. Apelujemy o rozwagę i ostrożność na drodze. Razem sprawmy, aby wszyscy bezpiecznie wrócili z wakacyjnych podróży.

  • policjanci na rowerach
  • policjanci na rowerach
  • policjanci na rowerach