Połowa wakacji za nami – podsumowanie - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Połowa wakacji za nami – podsumowanie

Data publikacji 09.08.2019

W wakacje bezpieczeństwa mieszkańców i turystów strzegą puccy policjanci. Można nas spotkać tam, gdzie wypoczywają turyści i mieszkańcy. Jesteśmy nad wodą i na drogach, rozmawiamy z dziećmi, młodzieżą, prowadzimy także rozmowy z seniorami, po to aby wakacje minęły bezpiecznie.

Powiat pucki w sezonie letnim jak co roku odwiedzany jest przez wielu turystów. W tym czasie nad bezpieczeństwem w powiecie czuwają policjanci ogniw patrolowo interwencyjnych, policjanci ruchu drogowego, dzielnicowi oraz dodatkowe siły z Oddziałów Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Bezpieczeństwa osób odwiedzających powiat pucki oraz mieszkańców strzegą również funkcjonariusze pionu kryminalnego oraz wywiadowcy. Policjanci od początku wakacji przeprowadzili ponad 3 tyś. interwencji, dotyczących m.in. kradzieży sklepowych, spożywania alkoholu w miejscach zabronionych oraz zakłóceń porządku. W wyniku przeprowadzonych interwencji ponad 600 osób za najbardziej uciążliwe społecznie wykroczenia zostało ukaranych mandatami karnymi, ponadto funkcjonariusze skierowali również ponad 30 wniosków o ukaranie do Sądu.

Zabezpieczenie sezonu letniego to nie tylko interwencje, ale też spotkania z mieszkańcami i turystami. Dzielnicowi oraz policjanci z komórek do spraw profilaktyki przeprowadzali spotkania z turystami, mieszkańcami, dziećmi, seniorami oraz przedstawicielami samorządów. Większość tych spotkań przeprowadzili w śród dzieci, które spędzają czas na półkoloniach oraz obozach harcerskich. Podczas tych rozmów przypominali najmłodszym, jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą. Rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz o bezpiecznych zabawach w domu podczas nieobecności rodziców. Natomiast starszych mieszkańców powiatu policjanci podczas debaty społecznej informowali o zagrożeniach oraz o tym, jak nie stać się ofiarą oszusta lub złodzieja.

Od początku wakacji w powiecie puckim odnotowano jeden przypadek utonięcia. To zdarzenie pokazuje, że zapominamy o zasadach bezpiecznego wypoczynku. Po raz kolejny apelujemy o rozsądek, ostrożność i trzeźwe myślenie podczas wakacji, korzystajmy ze niestrzeżonych kąpielisk, nie wchodźmy do wody bezpośrednio po opalaniu oraz po spożyciu alkoholu. Policjanci ruchu drogowego mieli pełne ręce pracy i wstępnie podsumowali je pod względem bezpieczeństwa. Funkcjonariusze ruchu drogowego przez całe wakacje monitorują bezpieczeństwo na drogach, kontrolując prędkość, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia dzieci. W każdym przypadku reagują na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na osoby stwarzające swoją jazdą zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Każdego dnia funkcjonariusze sprawdzają trzeźwość kierowców, od początku akacji przeprowadzili ponad 8 tyś. badań stanu trzeźwości. Podczas służby za wykroczenia drogowe policjanci ukarali mandatami karnymi blisko 300 osób, najczęściej za nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieprawidłowe oświetlenie pojazdu, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz korzystanie przez kierującego pojazdem z telefonu podczas jazdy. Za niewłaściwy stan techniczny pojazdów, naruszenia ochrony środowiska oraz brak badań technicznych policjanci zatrzymali 49 dowodów rejestracyjnych. Od początku wakacji policjanci ruchu drogowego pracowali na miejscu 209 kolizji i 15 wypadków, w których 14 osób zostało rannych a jedna osoba zginęła.

Kolejny miesiąc przed nami, wszyscy postaramy się aby ten czas był dla nas jeszcze bezpieczniejszy.

  • policjantki na plaży
  • policjantki na plaży