Podsumowanie policyjnych działania na półmetku wakacji - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Podsumowanie policyjnych działania na półmetku wakacji

Data publikacji 08.08.2019

Okres wakacyjny dla większości jest czasem odpoczynku i letnich wyjazdów. Jest to czas, na który czeka chyba każdy z nas. Nie dla wszystkich jest to jednak czas wolny od pracy. Gdyńscy policjanci każdego dnia czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów odwiedzających miasto. Jest to dla nich okres wytężonej pracy po to, aby wakacje minęły bezpieczne i spokojnie.

Lato, a zwłaszcza wakacje są okresem długo oczekiwanym przez wszystkich. Dla większości jest to czas odpoczynku i wakacyjnych wyjazdów. Nad bezpieczeństwem turystów wypoczywających w Gdyni i jej mieszkańców czuwają codziennie policjanci z gdyńskiej komendy.

Policjanci już w czerwcu zaczęli przygotowania do wakacyjnego sezonu. W trakcie spotkań z dziećmi i młodzieżą w gdyńskich szkołach i przedszkolach, w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” rozmawiali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a także wskazywali zagrożenia z jakimi mogą spotkać się najmłodsi i jak ich unikać.

W pierwszym miesiącu tegorocznych wakacji gdyńscy policjanci mieli pełne ręce pracy. W tym czasie na terenie Gdyni odbyło się kilka dużych imprez masowych. Największą z nich bez wątpienia był „Open’er Festiwal 2019”. Festiwal, który jest jednym z największych organizowanych w Europie, już na stałe wpisał się w wakacyjny kalendarz gdyńskich funkcjonariuszy. W tegorocznej imprezie wzięło udział około 215 tys. uczestników. W zabezpieczeniu tak dużej imprezy gdyńscy policjanci wspomagani byli przez swoich kolegów z pobliskich jednostek oraz Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku. W trakcie tegorocznej imprezy policjanci zatrzymali łącznie 50 sprawców przestępstw, 42 z nich za posiadanie środków odurzających, 2 za wtargnięcie na teren imprezy masowej oraz 6 nietrzeźwych kierujących.

Wakacje to przede wszystkim wzmożony ruch na drogach. Policjanci z gdyńskiego ruchu drogowego, dbają o bezpieczeństwo podróżnych, aby każdy z nas bezpiecznie dojechał do celu. Pomimo licznych działań i apeli wciąż najczęstszą przyczyną wypadków i kolizji jest niedostosowanie prędkości do warunków drogowych. Funkcjonariusze z gdyńskiej drogówki przeprowadzili szereg działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, a w tym pieszych, rowerzystów i kierujących pojazdami. Od początku wakacji policjanci przeprowadzili przeszło 28 tys. badań stanu trzeźwości kierujących pojazdami, zatrzymali 34 nietrzeźwych kierujących i 28 po użyciu alkoholu. Zatrzymali również dwie osoby podejrzewane o kierowanie pojazdami będąc pod wpływem narkotyków. Mundurowi sprawdzają także stan techniczny autobusów i ciężarówek oraz kontrolują czas pracy kierowców. W lipcu br. na gdyńskich drogach odnotowanych zostało 15 wypadków, jednak żaden z nich nie był wypadkiem śmiertelnym.

Policjanci pełnili służby również w rejonach przyległych do kąpielisk nadmorskich, dbając o bezpieczeństwo wypoczywających na nich osób. W pierwszym miesiącu wakacji na terenie miasta nie odnotowano przypadków utonięć.

Przed nami kolejne tygodnie wakacji. Aby ten czas minął bezpiecznie przypominamy, że bezpieczeństwo w głównej mierze zależy od nas samych.