75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Data publikacji 02.08.2019

Komendant Miejski Policji w Słupsku insp. Leszek Gurski uczestniczył w obchodach związanych z 75 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości pod pomnikiem rozpoczęły się wczoraj 1 sierpnia dokładnie o godzinie "W", czyli w momencie wybuchu Powstania Warszawskiego. Wieńce i wiązanki kwiatów złożyli pod pomnikiem przedstawiciele kombatantów, instytucji i urzędów. W uroczystościach uczestniczyli także przedstawiciele wojska oraz kilkadziesiąt pocztów sztandarowych. To właśnie w Słupsku z inicjatywy samych powstańców został wzniesiony pierwszy w Polsce pomnik upamiętniający bohaterski, sierpniowy zryw.

Wczoraj w Słupsku odbyły się uroczystości związane z obchodami 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Funkcjonariuszy reprezentował Komendant Miejski Policji w Słupsku insp. Leszek Gurski, który wraz z przedstawicielami słupskiej szkoły policji, Służby Więziennej i Straży Pożarnej pod wzniesionym pierwszym w Polsce pomnikiem upamiętniającym sierpniowy zryw Polaków złożyli wiązankę kwiatów. Po wystawieniu wart honorowych rozpoczęła się msza święta. Po uroczystościach religijnych odczytano również Apel Poległych, w którym uczczono między innymi pamięć policjantów II Rzeczypospolitej walczących na powstańczych barykadach. Apel zakończyły salwy wojskowej kompanii honorowej.

Znajdujący się w Słupsku pomnik poświęcony Powstańcom to pierwszy powstały po wojnie monument upamiętniający bohaterskich warszawiaków. Ciekawostką jest także fakt, że to jedyny powstańczy pomnik w Polsce, który został zbudowany z cegieł zburzonych z warszawskich kamienic. Materiał na budowę przyjechał ze stolicy do Słupska specjalnym transportem kolejowym. Inicjatorami budowy pomnika byli między innymi warszawiacy zamieszkali po wojnie w Słupsku; był wśród nich ks. Jan Zieja, kapelan "Szarych Szeregów" oraz Michał Issajewicz, uczestnik zamachu na Franza Kutscherę, który ze swojego parabellum dobił kata Warszawy.

  • policjanci składają kwiaty
  • policjanci składają kwiaty
  • policjanci składają kwiaty