Przewodnicy psów służbowych z wizytą w słupskiej szkole policji - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Przewodnicy psów służbowych z wizytą w słupskiej szkole policji

Data publikacji 30.05.2019

Przewodnicy psów z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku odwiedzili miejscową szkołę policji, gdzie zaprezentowali się razem ze swoimi służbowymi czworonogami. Policjanci opowiedzieli o swojej codziennej służbie i przedstawili wybrane elementy szkolenia psa służbowego. Ostatnim punktem programu był pokaz ataku psa na uzbrojonego w broń palną pozoranta. Udział w tego typu zajęciach praktycznych jest dodatkowym punktem programu kursu podstawowego.

W ubiegłym tygodniu przewodnicy psów: asp. sztab. Grzegorz Piołunkowski i asp. sztab. Grzegorz Chiloński z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku, w ramach współpracy ze słupską szkołą policji, odwiedzili tamtejszych słuchaczy. Celem spotkania było omówienie sposobu pełnienia ich codziennej służby w towarzystwie psów policyjnych. Funkcjonariusze skupili się na omówieniu kryteriów, jakie brane są pod uwagę w trakcie rekrutacji na stanowisko przewodnika psa. Mówili również o codziennej służbie, jaką pełnią wraz ze swoim podopiecznymi. Jak podali, oprócz wyjścia do służby, przewodnik jest zobowiązany do doskonalenia sprawności psa oraz racjonalnego karmienia i utrzymania w czystości czworonoga i pomieszczenia, w którym przebywa po służbie.
Szczególną uwagę poświęcono okresowym szkoleniom z przewodnikiem, które w jednostkach terenowych odbywają się raz w tygodniu. System szkoleń jest istotny również dlatego, że pies służbowy musi wykazywać się odpowiednią sprawnością użytkową. Mundurowi przekazali wiele ciekawych informacji na temat wykorzystania psa służbowego w policyjnej służbie. Młodsi koledzy dowiedzieli się, że przewodnikiem psa można zostać już po dwóch latach służby i po ukończeniu kursu specjalistycznego. W trakcie zajęć mówiono między innymi o zadaniach psów służbowych i rasach, jakie do tej służby są brane pod uwagę. Jak poinformowali policjanci, w procedurze doborowej uczestniczą głównie psy rasy owczarek niemiecki i belgijski, co wynika ze specyfiki służby patrolowo-tropiącej, jaką później będą pełnić te zwierzęta.

Po wykładzie na temat możliwości wykorzystania w policji psów do zadań prewencyjnych i specjalnych, przedstawiciele słupskiej policji zaprezentowali wybrane elementy wyszkolenia psa, w tym między innymi pościg i zatrzymanie napastnika.

  • policjant z psem służbowym
  • policjant z psem służbowym
  • policjant z psem służbowym
  • policjant z psem służbowym
  • policjant z psem służbowym
  • policjant z psem służbowym