Fałszywe pielęgniarki odwiedzają przypadkowe mieszkania - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Fałszywe pielęgniarki odwiedzają przypadkowe mieszkania

Data publikacji 20.05.2019

Policjanci ostrzegają przed oszustami podającymi się za pracowników różnych instytucji. Zwracamy się z apelem o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi. W dalszym ciągu dochodzi do przestępstw popełnianych między innymi przez osoby podające się za pielęgniarki.

Policjanci ostrzegają przed oszustami podającymi się za pracowników różnych instytucji. Sposób działania sprawców polega na tym, że oszuści podając się za pielęgniarki lub pracowników np. wodociągów odwiedzają przypadkowe mieszkania pod pozorem udzielenia pomocy medycznej lub sprawdzenia instalacji wodnej. Po wpuszczeniu do mieszkania jeden ze sprawców odwraca uwagę lokatora (np. wykonuje na nim pseudo zabieg medyczny lub prosi go o odkręcenie wody w łazience i obserwowanie jej), a drugi z nich w tym czasie przeszukuje mieszkanie i zabiera z niego pieniądze i inne kosztowności. Oszukane osoby dowiadują się o tym, że padły ofiarą kradzieży zazwyczaj na krótko po tym jak rzekomy „pracownik” opuszcza ich lokum. Do podobnej kradzieży doszło w ostatnich dniach na terenie Gdyni. Starszy mężczyzna został okradziony przez dwie kobiety podające się właśnie za pielęgniarki.

Przypominamy, iż w przypadku kiedy do drzwi naszego mieszkania zapuka osoba podająca się za pracownika administracji lub innej instytucji należy :

Najlepiej samemu sprawdzić czy faktycznie zaistniał problem o którym informuje nas pracownik (np. samemu sprawdzić czy w łazience doszło do przecieku) lub samemu odczytać licznik. Nigdy nie zostawiać nieznajomego „pracownika” samego, należy towarzyszyć mu cały czas podczas jego wizyty w naszym mieszkaniu. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do tego czy mamy do czynienia z prawdziwym pracownikiem instytucji nie działać w pośpiechu i nie wpuszczać takiej osoby do mieszkania. O każdym przypadku oszustwa należy pilnie poinformować POLICJĘ dzwoniąc na numer alarmowy 112.