Wiadomości

Policjanci kontrolują autokary, jeden z kierowców podczas kontroli był w stanie po użyciu alkoholu

Data publikacji 13.05.2019

Od początku maja policjanci z chojnickiego ruchu drogowego kontrolują autokary, które przewożą dzieci i młodzież na wycieczki szkolne. Funkcjonariusze sprawdzają trzeźwość kierowców, dokumenty oraz stan techniczny pojazdu i wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo w czasie przedwakacyjnych wyjazdów. Właśnie w miniony piątek podczas takiej kontroli policjanci nie dopuścili do wyjazdu autokaru z młodzieżą, którego kierowca znajdował się pod wpływem alkoholu.

O przeprowadzenie kontroli autokaru do policji zwracają się zarówno rodzice jak i dyrekcje szkół i przedszkoli. Niejednokrotnie w sprawie skontrolowania jednego autokaru funkcjonariusze otrzymują czasami po kilkanaście telefonów. Chęć sprawdzenia pojazdu oraz stanu trzeźwości kierowcy, z którym podróżować będą dzieci zgłasza policjantom coraz więcej rodziców, opiekunów i organizatorów wycieczek. Niebawem rozpoczną się tak długo oczekiwane przez uczniów wakacje, a co się z tym wiąże, wzrośnie zapotrzebowanie na przeprowadzanie takich kontroli.  Dlatego w celu przeprowadzenie jak największej liczby takich kontroli policjanci już teraz apelują i przypominają, aby wcześniej zgłosić termin planowanego wyjazdu. Najlepiej uczynić to z kilkudniowym wyprzedzeniem.

 

W przypadku chojnickiej komendy należy zwrócić się pisemnie lub dzwonić pod niżej wymienione numery telefonów:

Od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-14:00

tel. /52/ 398-62-01 lub /52/ 398-62-05 - Wydział Ruchu Drogowego.

W pozostałych dniach i godzinach:

tel. /52/ 398-62-05 Oficer Dyżurny KPP w Chojnicach.

 

Tak też odbyło się to w miniony piątek, gdzie zgłoszono prośbę o skontrolowanie autokarów powracających z wycieczki z miejscowości Funka do Warszawy. Policjant ruchu drogowego podjął przed wyjazdem młodzieży kontrolę wobec dwóch kierowców autokarów. Badanie alkomatem wykazało u jednego z nich stan po użyciu alkoholu. Dzięki podjętym działaniom przez funkcjonariuszy i trosce rodziców, nietrzeźwy kierowca nie wyruszył w trasę z uczestnikami wycieczki. Teraz policjanci prowadzą czynności wyjaśniające w tej sprawie.  

W związku z wyraźnym wzrostem liczby zgłaszanych kontroli autokarów bezpośrednio przed wyjazdami zorganizowanych grup wycieczkowych, policjanci podejmują kontrole we wskazanych miejscach przez zgłaszających, aby dzieci wyjeżdżające na wycieczki szkolne mogły bezpiecznie dotrzeć na miejsce wypoczynku. Policjanci apelują, aby potrzebę kontroli zgłaszać na minimum 3 dni przed datą wyjazdu i aby w sprawie jednej wycieczki zgłaszała to jedna wyznaczona osoba. 

Funkcjonariusze podczas takiej kontroli sprawdzą między innymi stan trzeźwości kierowcy, a także to, czy jest wypoczęty i posiada odpowiednie uprawnienia. Szczególną uwagę zwrócą na stan techniczny pojazdu. Policjanci ze starogardzkiej drogówki, jak co roku w okresie przedwakacyjnym przeprowadzają wzmożone kontrole autokarów. Każdy skontrolowany kierowca otrzyma od funkcjonariuszy sprawozdanie z przeprowadzonej kontroli, które będzie mógł okazać organizatorowi wycieczki. 

Warto wiedzieć, że dzięki stronie internetowej https://bezpiecznyautobus.gov.pl/  każdy rodzić może uzyskać podstawowe informacje na temat autobusu jakim będzie podróżowało jego dziecko. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego autokaru otrzymamy raport, w którym podana będzie marka autobusu, jego przebieg i rok produkcji, liczba miejsc oraz informacja o ostatnim badaniu technicznym i polisie OC.

  • policjant kontroluje autokar