Kolejne oszustwa na inkasenta - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Kolejne oszustwa na inkasenta

Data publikacji 09.04.2019

Nowodworscy policjanci przestrzegają przed nieuczciwymi osobami, które podają się za pracowników wodociągów. W trakcie wizyty w mieszkaniu pod pretekstem informowania o przerwie w dostawie wody, sprawdzania czy w pomieszczeniach są zacieki na ścianach oraz naszą nieuwagę przeszukują również szafki.

W ubiegłym tygodniu do nowodworskiej jednostki zgłosiła się mieszkanka Nowego Dworu Gdańskiego, która poinformowała, że zostały skradzione z jej mieszkania pieniądze oraz biżuteria. Dwie osoby wykorzystały brak czujności ze strony zgłaszającej i pod pretekstem sprawdzenia ciśnienia wody w kranach, powstałych zacieków na ścianach w wyniku zalania wodą przez sąsiadów oraz podaniu się za pracowników wodociągów, zostali wpuszczeni do mieszkania. W trakcie sprawdzania pomieszczeń zagadywali mieszkankę dopytując się z ilu pomieszczeń składa się mieszkanie oraz, że właściciel lokalu posiada nadpłatę za wodę. Zachowywali się jakby naprawdę byli pracownikami wodociągów. Wykorzystując nieuwagę mieszkanki, zabrali z szafki znaczną ilość gotówki oraz biżuterię a następnie wyszli z mieszkania.

 

Pamiętajmy, że inkasent to osoba podająca się za pracownika wodociągów, spółdzielni mieszkaniowej, kominiarza itp. Zwraca się o zapłatę jakichś świadczeń np. dopłata do rachunku za gaz, za wymianę okien, wymianę bądź przegląd piecyka gazowego oraz jak w podanym przykładzie może mówić o nadpłacie za wodę. Pracownicy Spółdzielni Mieszkaniowej czy wodociągów posiadają identyfikatory, pieczątki oraz logo pracodawcy. Gdy nie jesteśmy pewni, poprośmy o imię i nazwisko oraz dzwońmy do pracodawcy celem upewnienia się czy dana osoba jest osobą za którą się podaje. Policja prosi o czujność.