MUNDUROWI DLA DZIECI PODCZAS FERII. POKAZ RATOWNICTWA LODOWEGO - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

MUNDUROWI DLA DZIECI PODCZAS FERII. POKAZ RATOWNICTWA LODOWEGO

Data publikacji 11.02.2019

W ramach działań „Bezpieczne ferie 2019” policjanci z Posterunku Policji w Brusach wraz z funkcjonariuszami Ochotniczej Straży Pożarnej, zorganizowali nad zbiornikiem wodnym w Leśnie spotkanie z dziećmi i młodzieżą pobliskich szkół. Oprócz przekazanej wiedzy o bezpiecznych zachowaniach w czasie ferii mówiono również o niebezpieczeństwach związanych z wchodzeniem na zmarznięte zbiorniki wodne, zaprezentowano także pokaz ratownictwa lodowego.

W województwie pomorskim od dzisiaj rozpoczęły się na dobre ferie zimowe. Podczas tego tak wyczekiwanego odpoczynku trzeba jednak pamiętać o bezpiecznym zachowaniu podczas ferii, a przede wszystkim o tym, że lód może być niebezpieczny. Szczególnie w tym czasie zagrożone są dzieci, które mogą bawić się w pobliżu zbiorników wodnych. W praktyce nie istnieje pojęcie „bezpiecznego lodu”, każda pokrywa lodowa niesie ze sobą niebezpieczeństwo dla ludzi poruszających się po niej. 


Bezpieczeństwo na drodze, w domu i na wodzie zostały w miniony piątek również szczegółowo omówione przez policjantów. Uczniowie mieli też okazję przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy. 

Mundurowi w ramach prowadzonych od kilu tygodni działań „Bezpieczne ferie 2019” mówili zgromadzonym o niebezpieczeństwach wynikających z wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne. Funkcjonariusze z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubni przeprowadzili pokaz udzielania pomocy osobom, które na skutek załamania się lodu wpadły do wody. Pokazali techniki ratowania człowieka, pod którym zarwał się lód. Ratownicy używali do tego specjalistycznych rzutek, desek i drabin. Co istotne - strażacy zaprezentowali też metody udzielenia pomocy osobie tonącej przez „przypadkowego” świadka, przy pomocy dostępnych przedmiotów jak gałęzie, szaliki itp. Udzielili też wskazówek jak samemu wydostać się z przerębla i co należy zrobić, aby bezpiecznie dotrzeć do brzegu akwenu. 

Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom wszystkie dzieci , które uczestniczą w pokazach i pogadankach w ramach „Bezpiecznych ferii” całe i zdrowe wrócą do szkolnych ławek.