BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

Data publikacji 08.02.2019

We wszystkich powiatach naszego województwa policjanci będą prowadzili działania „BEZPIECZNE FERIE”. Funkcjonariusze z drogówki zwiększą nadzór nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym podczas wzmożonych przejazdów.

11 lutego br. rozpoczną się dwutygodniowe ferie dla dzieci i młodzieży naszego województwa. By zapewnić bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży pomorscy policjanci już od piątku 8 lutego zwiększą nadzór na głównych drogach naszego regionu. 


Dodatkowo Wydział Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku zaplanował działania edukacyjne. Na wyznaczonych punktach wzdłuż pomorskiego odcinka autostrady A1 prowadzone będą kontrole stanu technicznego pojazdów oraz sposobu przewożenia dzieci. Osoby, które z wynikiem pozytywnym przejdą kontrolę, otrzymają upominki w postaci elementów odblaskowych (kamizelek dla kierujących oraz breloków ledowych dla dzieci). 

Na antenie lokalnych rozgłośni radiowych będzie można również usłyszeć porady jak bezpiecznie przygotować się do wyjazdu na ferie, na co zwrócić uwagę, czego unikać. 

Policjanci ruchu drogowego będą pełnić służbę w wytypowanych miejscach, na drogach najbardziej zagrożonych wypadkami. Ich głównym zadaniem będzie konsekwentne ściganie osób naruszających ograniczenia prędkości, eliminacja z ruchu nietrzeźwych kierujących, ujawnianie naruszeń w zakresie stosowania pasów bezpieczeństwa i warunków przewożenia dzieci oraz przestrzegania przez pieszych przepisów ruchu drogowego. 

W zainteresowaniu Policji znajdą się także autobusy przewożące dzieci i młodzież, zwłaszcza w okresie wyjazdów i powrotów z zimowisk. Rodzice bądź organizatorzy chcący upewnić się co do bezpieczeństwa transportu, powinni kontaktować się z komendą miejską/powiatową na terenie swojego powiatu na kilka dni przed planowanym wyjazdem i uzgodnić miejsce oraz termin kontroli. Policjanci sprawdzą dokumenty autobusu i kierowcy oraz zbadają stan trzeźwości kierującego. 

PORADY PRZED FERIAMI

Przewożenie nart: 
Przewożąc narty na dachu należy zwrócić uwagę aby nie przekroczyć maksymalnego dozwolonego obciążenia bagażnikia lub boxu, który umieszczamy na dachu pojazdu. Narty powinny być przewożone w pokrowcach, zabezpieczone tak, aby nie wystawały poza obrys pojazdu oraz muszą być dobrze umocowane. 

Narty można przewozić również wewnątrz pojazdu, w taki sposób, aby nie stwarzały zagrożenia dla kierowcy i pozostałych pasażerów oraz nie wystawały przez szyby i były w pokrowcach dobrze umocowane , można też umieścić je w specjalnym tunelu w który wyposażone są niektóre m-ki samochodów. 

Przygotowanie do podróży: 
- sprawdźmy trasę podróży – zarówno utrudnienia drogowe, jak i warunki atmosferyczne, 
- wyjedźmy wcześniej, by potem nie starać się nadganiać czasu, 
- sprawdźmy stan techniczny pojazdu, 
- starannie zabezpieczmy bagaż, 
- w drogę wyruszajmy wypoczęci, 
- podczas dłuższych podróży zadbajmy o regularne przerwy

Wyjazd na zimowisko: 
Gdy dziecko wyjeżdża na zimowisko, rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę, by: 
- w czasie przejazdu dzieci będą miały zapewnioną opiekę 
- pojazd wyznaczony do przewozu dzieci ma aktualne badania techniczne, ubezpieczenie OC 
- nie rozmawiało z osobami przypadkowo poznanymi i nie przyjmowało poczęstunku oferowanego przez osoby nieznajome, 
- nie oddalało się z miejsca wypoczynku bez wiedzy opiekuna, 

Ferie w domu: 
Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne formy aktywności na śniegu mogą sprawić wiele radości. Pamiętaj jednak, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek i ostrożność. 

- Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ulic, skrzyżowań; 
- Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni; 
- Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego; 
- Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie; 
- Wieczorem używaj elementów odblaskowych, aby być widocznym dla kierowców; 

Życzymy wszystkim bezpiecznego, udanego zimowego wypoczynku. 

KONTROLA AUTOKARÓW: 

Osoba chcąca sprawdzić stan techniczny autokaru powinna skontaktować się z jednostką Policji i przekazać informację, gdzie autokar rozpoczyna trasę, lub umówić się w punkcie wyznaczonym punkcie kontroli autokarów. 
Prosimy o przekazywanie wszystkich próśb o kontrolę z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym – najlepiej jeden dzień przed wyjazdem.