POLICJANCI SPOTKALI SIĘ Z UCZNIAMI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

POLICJANCI SPOTKALI SIĘ Z UCZNIAMI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Data publikacji 01.02.2019

Kartuscy policjanci zajmujący się profilaktyką jeszcze przed feriami zimowymi przeprowadzili cykl spotkań z dziećmi i młodzieżą na temat bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Głównym celem działań realizowanych w ramach akcji „Bezpieczne ferie 2019" jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku nie tylko tym dzieciom, które uczestniczą w zorganizowanych formach wypoczynku, ale również tym, które pozostają w miejscu zamieszkania.

Kartuscy policjanci uczestniczyli w spotkaniach z uczniami w kilkunastu szkołach na terenie powiatu kartuskiego. Tematem pogadanek było szeroko pojęte bezpieczeństwo. Omówiono w szczególności rodzaje zagrożeń związanych ze spędzaniem czasu wolnego na śniegu, z jeżdżeniem na nartach i sankach. W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” policjanci przybliżyli dzieciom zasady konkursu fotograficzno-plastycznego pn. „Stok nie jest dla bałwanów”, którego celem jest promowanie zasad bezpiecznego zachowania narciarzy na stokach narciarskich. Uczniowie wysłuchali też wskazówek co do bezpiecznych miejsc, w których można jeździć na łyżwach. Jednocześnie sami doskonale wiedzieli, jak niebezpieczne mogą być zamarznięte zbiorniki wodne.


Ponieważ ferie to nie tylko wyjazdy, ale również spędzanie wolnego czasu w domu, bez nadzoru rodziców, omówiono więc zagrożenia związane z korzystaniem z internetu oraz właściwe zachowanie w sytuacji, gdy ktoś obcy zapuka do drzwi. Dlatego też policjanci spotykając się z młodzieżą zwrócili uwagę na zagrożenie jakim jest cyberprzemoc, a także przybliżyli zasady odpowiedzialności prawnej nieletnich. Podczas spotkań policjanci przypominali o podstawowych zasadach bezpiecznego zachowania na drodze, w tym stosowania elementów odblaskowych, dzięki którym piesi są bardziej widoczni dla kierowców. Przypomnieli również o obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia dzieci. 

Na koniec spotkania młodzież uzyskała odpowiedzi na nurtujące ją problemy. Edukacyjne lekcje cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów.