DWÓCH MĘŻCZYZN ZATRZYMANYCH ZA ZNĘCANIE SIĘ NAD NAJBLIŻSZYMI - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

DWÓCH MĘŻCZYZN ZATRZYMANYCH ZA ZNĘCANIE SIĘ NAD NAJBLIŻSZYMI

Data publikacji 31.01.2019

Kara do 5 lat pozbawienia wolności grozi 26-latkowi oraz 54-latkowi z Gdańska. Mężczyźni są podejrzani o znęcanie się fizycznie i psychicznie nad swoimi najbliższymi ponadto 54-latek odpowie również za kierowanie gróźb karalnych. Wystarczył jeden telefon, by policjanci odizolowali sprawców od rodzin. Wczoraj Sąd Rejonowy w Gdańsku aresztował 54-latka na najbliższe miesiące. 26-latek dziś zostanie doprowadzony do prokuratury. Policjanci wnioskują do prokuratura o wystąpienie do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania.

Policjanci z Komisariatu Policji we Wrzeszczu otrzymali telefoniczne zgłoszenie, z którego wynikało, że ojciec grozi nożem swojej córce oraz jej narzeczonemu. Funkcjonariusze natychmiast pojechali pod wskazany adres i zatrzymali agresora, którego osadzili w policyjnej celi. Mężczyzna został odizolowany od pokrzywdzonych. Późniejsze ustalenia funkcjonariuszy Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego potwierdziły, że mężczyzna od kilku lat stosuje przemoc psychiczną i fizyczną nad rodziną. Przez ten czas w miejscu zamieszkania rodziny miały miejsce awantury, podczas których dochodziło do wyzwisk, szarpanin, poniżania oraz aktów przemocy fizycznej. Zatrzymany 54-latek wczoraj usłyszał już zarzuty, a sąd na wniosek prokuratora aresztował go na najbliższe miesiące. 


Do kolejnego zatrzymania doszło po tym, jak do komisariatu we Wrzeszczu zgłosiła się 75-letnia kobieta, która powiedziała policjantom, że znęca się nad nią wnuk. Mężczyzna od dłuższego czasu poniżał kobietę wyzywał ją, wszczynał awantury. Policjanci jeszcze tego samego dnia zatrzymali 26-latka, którego doprowadzili do policyjnej celi. Mężczyzna dziś zostanie doprowadzony do prokuratury. Komendant komisariatu III Policji w Gdańsku wnioskuje do prokuratura o wystąpienie do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania. 

Przestępstwo, o które są podejrzani mężczyźni, zagrożone są karą pozbawienia wolności do 5 lat. 

Policjanci apelują o to, aby każdy reagował na przemoc. Czasem wystarczy tylko jeden telefon, by przerwać ludzki dramat i pomóc krzywdzonej osobie. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy, nawet anonimowo, pod numerem telefonu 112 może powiadomić Policję o fakcie znęcania się. Policjanci sprawdzą każdy taki sygnał. Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych. 

Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań-przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno. 

Powiadom! 

Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję pod numerem tel. 112, Straż Miejską tel. 986 lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej. Jeżeli jesteś ofiarą przemocy oprócz pomocy Policji, skorzystaj z pomocy, którą oferuje Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku mieszczącym się przy Placu Ks. Gustkowicza 13 80-543 Gdańsk tel.: 58 511 01 21 lub skorzystaj z numeru /0-22/ 668 70 00- to specjalny numer telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – Niebieska Linia.