Wiadomości

Wojewódzka ewaluacyjna debata społeczna z mieszkańcami Gdyni „Bezpieczeństwo seniorów”

Data publikacji 22.04.2024

W sali Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych w Gdyni odbyła się wojewódzka ewaluacyjna debata społeczna z cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ!”. Przedmiotowa inicjatywa dedykowana była społeczności zamieszkującej Gdynię. Debata odbyła się w obszarze „Bezpieczeństwo seniorów”. Organizatorem przedsięwzięcia był Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku, którego w trakcie wydarzenia reprezentował insp. Konrad Kobierski Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku.

16 kwietnia 2024 roku w sali Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych w Gdyni odbyła się wojewódzka ewaluacyjna debata społeczna, której celem było rozpoznanie i określenie potrzeb związanych z zagrożeniami bezpieczeństwa mieszkańców, wymagających podjęcia działań prewencyjnych przez Policję, bądź inne podmioty odpowiedzialne za utrzymanie szeroko rozumianego bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru „Bezpieczeństwo seniorów”. Rangę temu wydarzeniu nadali zaproszeni goście, dla których bezpieczeństwo osób starszych jest jednym z priorytetów ich działalności, a byli nimi:

-       Pan Emil Rojek I Wojewoda Pomorski,

-       Pani Anita Richert – Kaźmierska Pełnomocnik Wojewody Pomorskiego do Spraw Rodziny i Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego,

-       Pani Marlena Zygmuntowicz z Centrum Aktywności Seniora w Gdyni,

Zaproszeni do udziału w debacie prelegenci omówili zagadnienia bardzo ważne dla odbiorców debaty. Pan Oskar Pelc z Wydziału Sprzedaży Telefonicznej i Elektronicznej, Energa Obrót przedstawił informacje na temat bezpieczeństwa przy zawieraniu przez telefon umów o świadczenie usług, a Pani Agata Gurkowska z Centrum Wsparcia Seniorów z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni omówiła procedury wejścia w środowisko pracownika socjalnego oraz związanych z tym oszustw.

Część spotkania została poświęcona aktualnym problemom społecznym zdiagnozowanym lokalnie przy pomocy narzędzi, które pozwalają rzetelnie i czytelnie zidentyfikować zagrożenia. Takim narzędziem jest m.in. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, na temat której informacje przekazał st. asp. Leszek Nowakowski funkcjonariusz Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Omówiona została również aplikacja „Moja Komenda”, wskazano seniorom w jaki sposób mogą przekazywać informacje o zagrożeniach oraz jak najłatwiej skontaktować się z właściwym dzielnicowym bez konieczności wychodzenia z domu. Podkomisarz Rafał Wohlfeil omówił problematykę dotyczącą zagrożeń, z którymi mogą spotkać się osoby starsze, ze szczególnym uwzględnieniem oszustw dokonywanych metodą tzw. „na wnuczka”, „na policjanta” lub „przedstawiciela innej instytucji” na terenie województwa pomorskiego.

Debatę prowadził Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku podinsp. Jacek Domagała.

Inicjatywa spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony lokalnej społeczności.

W debacie uczestniczyło ponad 50 osób. Na zakończenie przedsięwzięcia poproszono uczestników o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej dotyczącej przebiegu debaty. Jej wyniki będą ważną informacją dla Policji dotyczącą oczekiwań społecznych w zakresie poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Gdyni.

  • policjanci prewencji podczas debaty z seniorami
  • policjanci prewencji podczas debaty z seniorami
  • policjanci prewencji podczas debaty z seniorami
  • policjanci prewencji podczas debaty z seniorami
  • policjanci prewencji podczas debaty z seniorami
  • policjanci prewencji podczas debaty z seniorami
Powrót na górę strony