Wiadomości

PODSUMOWANIE MINIONEGO ROKU

Data publikacji 19.01.2010

W Sali Konferencyjnej Komendy Miejskiej Policji w Słupsku odbyła się uroczysta odprawa roczna, w trakcie której podsumowano wyniki słupskiej komendy w minionym roku. Wysoko ocenił je obecny na spotkaniu I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku - insp. Zbigniew Macczak.

W Sali Konferencyjnej Komendy Miejskiej Policji w Słupsku odbyła się uroczysta odprawa roczna, w trakcie której podsumowano wyniki słupskiej komendy w minionym roku. Wysoko ocenił je obecny na spotkaniu I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku - insp. Zbigniew Macczak.

W Sali konferencyjnej KMP w Słupsku odbyła się we wtorek uroczysta odprawa roczna, w trakcie której podsumowano wyniki słupskiej komendy w minionym roku. Prezentację wyników rozpoczął Komendant Miejski Policji w Słupsku insp. Krzysztof Zgłobicki, który opisując miniony rok odniósł się m.in. do danych statystycznych. Wysoko ocenił je obecny na spotkaniu I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku - insp. Zbigniew Macczak.

Odnosząc się do minionego roku należy przedstawić dane statystyczne będące odzwierciedleniem trudu, jak i skuteczności naszej codziennej służby. Aby zobrazować w sposób czytelny czasem suche liczby, wybrane dane zestawiono z analogicznymi okresami lat ubiegłych. Sięgając nawet do roku 2005 zauważalny jest znaczny spadek stwierdzanych i zgłaszanych przez mieszkańców słupska przestępstw. W przeciągu 5 lat liczba ta zmalała z 3699 do 1984 w roku ubiegłym. Niemal we wszystkich kategoriach, na przestrzeni tych lat, obserwowany jest wyraźny spadek popełnianych przestępstw. I tak np: w 2009 roku na terenie naszego powiatu zanotowaliśmy łącznie 5082 przestępstw, co jest o 135 mniej niż w roku 2008.

Ta tendencja nie powoduje że wykrywalność jest w związku z tym niższa. W zestawieniu rok do roku tj 2008 i 2009 kształtuje się ona cały czas na wysokim poziomie i wynosi odpowiednio : 79,4% w 2008r i 77,6% w roku ubiegłym.

W kategorii czynów , które najbardziej dokuczają naszemu społeczeństwu - różnego rodzaju kradzieże - zanotowano ich łącznie 837 tj. mniej o 61 niż w 2008 roku. O 17 spadła liczba skradzionych samochodów. W odniesieniu do roku 2008 zmniejszyła się w powiecie słupskim ilość rozbojów i wymuszeń rozbójniczych, natomiast wzrosła o 9 % ich wykrywalność. W ubiegłym roku odnotowaliśmy 59 takich czynów. Nie wszystkie założone obszary udało nam się zrealizować. Plagą pod koniec 2009 r. okazały się kradzieże z włamaniem. Ich liczba w stosunku do 2008 roku wzrosła o 58 jednak pomimo tego, początek nowego 2010 roku rozpoczął się obiecująco. Słupscy policjanci intensywnie pracując nad tymi sprawami, już w styczniu zatrzymali mieszkańca gminy Potęgowo podejrzanego o co najmniej kilkadziesiąt włamań do piwnic oraz pomieszczeń gospodarczych na terenie Słupska i powiatu. Policjanci z Ustki rozwikłali sprawę zeszłorocznego włamania do ośrodka wczasowego położonego w Dębinie. Do sprawy zatrzymano łącznie pięć osób i odzyskano mienie. W tym podsumowaniu nie sposób pominąć przestępczości narkotykowej. Wskaźnik wykrywalności przestępstw naruszających przepisy Ustawy O przeciwdziałaniu narkomanii w KMP Słupsk osiągnął 99,4 %.

Inna kategorią wymagającą komentarza są nietrzeźwi kierujący. W 2009 roku policjanci patrolujący nasze drogi zatrzymali 839 takich osób. Drogi powiatu słupskiego nie były jednak wolne od zdarzeń drogowych w których również ginęli ludzie. W 2009 roku zanotowaliśmy 21 takich zdarzeń, w których śmierć poniosło 31 osób. Jest to niestety 9 osób zabitych więcej niż w roku poprzednim. Na bazie tych tragicznych danych podejmowane są wszelkie działania aby było jak najmniej wypadków, w tym śmiertelnych.

W połowie roku podsumowaliśmy III edycję badań Poczucie bezpieczeństwa publicznego i ocena pracy Policji w percepcji mieszkańców Słupska.” Ogólna ocena pracy słupskiej Policji wykazuje stały i dość wysoki poziom na przestrzeni ostatnich lat, maleje też liczba ocen skrajnie niskich. Społeczeństwo zaobserwowało wzrost patroli policji na terenie miasta, co było głównym postulatem mieszkańców w latach ubiegłych. Zjawiska wymagające naprawy w sposób szczególny zostały nakreślone i objęte przez słupskich policjantów działaniami naprawczymi.

W minionym roku z codziennej służby wycofaliśmy 13 samochodów. Ich miejsce zajęło 29 nowych radiowozów - w tym przed sezonem turystycznym z KWP w Gdańsku otrzymaliśmy dwa motocykle yamacha. Część z tych pojazdów została współfinansowana przez lokalne samorządy.

Na zakończenie odprawy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku - insp. Zbigniew Macczak przedstawił wyniki osiągnięte w zeszłym roku przez policjantów garnizonu pomorskiego na tle pozostałych województw, wysoko oceniając prace słupskich f-szy .

  • Zdjecie
  • Zdjecie
  • Zdjecie
  • Zdjecie
  • Zdjecie
  • Zdjecie
  • Zdjecie
  • Zdjecie
Powrót na górę strony