Wiadomości

PODSUMOWANIE WAKACJI

Data publikacji 11.09.2009

Wiedza o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i zdrowy rozsądek zazwyczaj wystarczą, aby powrócić bezpiecznie z urlopów, wycieczek czy obozów, ale czy na pewno? Pomorska Policja podsumowała tegoroczny czas wypoczynku i zanim za rok oddamy się kolejnej beztrosce przyjrzyjmy się jak minęły wakacje 2009 roku.

Wiedza o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i zdrowy rozsądek zazwyczaj wystarczą, aby powrócić bezpiecznie z urlopów, wycieczek czy obozów, ale czy na pewno? Pomorska Policja podsumowała tegoroczny czas wypoczynku i zanim za rok oddamy się kolejnej beztrosce przyjrzyjmy się jak minęły wakacje 2009 roku.

Mimo, że sezon letni na dobre rozpoczyna się z początkiem lipca, w niektórych miejscowościach województwa pomorskiego już od połowy czerwca policjanci mają pełne ręce roboty. Sytuacja taka staje się dużym wyzwaniem dla policji, która działa tak aby zapewnić właściwy poziom bezpieczeństwa.
Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci i młodzieży szkolnej w trakcie trwania wakacji zorganizowano i przeprowadzono wszechstronne działania prewencyjne we wszystkich jednostkach policji województwa pomorskiego, które przyczyniły się do spokojnego przebiegu tego okresu. Policjanci naszego województwa czynnie włączali się w akcje wypoczynkowe, których organizatorami i koordynatorami są różne instytucje i organizacje społeczne.

Dla młodzieży, która z różnych przyczyn tegoroczne wakacje spędzała w domu funkcjonariusze policji wraz z opiekunami organizowali zajęcia poświęcone bezpieczeństwu w tzw. świetlicach środowiskowych i placówkach oświaty naszego województwa. Uczyli nieletnich bezpiecznych zachowań, w tym jak nie stać się ofiarą przestępstwa. Organizowali tzw. Dni otwarte Policji podczas, których dzieci i młodzież odwiedzały jednostki. W trakcie festynów prezentowano sprzęt policyjny, przeprowadzano konkursy dotyczące bezpiecznego wypoczynku, a także przekazywano dzieciom materiały profilaktyczne o tematyce bezpieczeństwa.

Wszystkie nasze działania nie pozwoliły jednak uniknąć niepożądanych zachowań przez nieletnich, którzy popełniali czyny karalne (1937 czynów). Wobec ujawnionych przypadków łamania prawa zostały podjęte natychmiastowe działania, w następstwie których kierowano wnioski do Sądów Rodzinnych. Należy jednak zaznaczyć, iż nie odnotowano poważnych wydarzeń nadzwyczajnych z udziałem nieletnich, a także uchybień i nieprawidłowości ze strony organizatorów letniego wypoczynku.

Ponadto doświadczenia zdobyte w ubiegłych latach, profesjonalizm policjantów, a także działania ukierunkowane na propagowanie bezpiecznych zachowań wśród dorosłych, pozwoliły na osiągnięcie spadku ilości przestępstw o 2695, tj. o ponad 48% w porównaniu do roku ubiegłego.

Policjantów z jednostek nadmorskich wspomagają latem m.in. funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku, a także prewencjusze delegowani z innych województw. W tym pracowali u nas policjanci z Bydgoszczy, Zielonej Góry, Łodzi, Białegostoku, Płocka, Radomia i Kielc - łącznie 85 funkcjonariuszy, którzy zatrzymali na gorącym uczynku 69 sprawców przestępstw.

Planując służbę na sezon letni nie ma możliwości przewidzenia warunków pogodowych jakie będą panowały w poszczególnych letnich miesiącach. W tym roku największe problemy występowały w sierpniu, gdzie pogoda się znacznie poprawiła i w związku z tym nastąpił wzrost ilości turystów, a wraz z nim niestety wzrost nieszczęśliwych wypadków w szczególności utonięć.

I tak, od 15 czerwca do 30 sierpnia br., na terenie województwa pomorskiego utonęło 36 osób. W porównywalnym okresie ubiegłego roku takich zdarzeń odnotowano 24, co stanowi wzrost na poziomie 50%. Liczba i skala zjawiska utonięć na terenie województwa pomorskiego związana jest głównie z szerokim dostępem do Bałtyku oraz dużą liczbą jezior i rzek. Należy podkreślić, że każdego roku na teren woj. pomorskiego przybywa coraz większa liczba turystów, a charakter ich wypoczynku związany jest z akwenami wodnymi. Natomiast - wbrew prowadzonym działaniom prewencyjnym oraz coraz większej świadomości osób wypoczywających nad wodą - wszystkie utonięcia nastąpiły poza miejscami strzeżonymi, a ich bezpośrednią przyczyną było często przecenienie swoich umiejętności pływackich, brawura, bądź nieodpowiednie zabezpieczenie (brak kapoków przy korzystaniu ze sprzętu pływającego).

Oczywiście nie trzeba się stresować i wyolbrzymiać zagrożeń, ale rozsądnie i z umiarem korzystać za rok z tego, co oferuje natura, by bezpiecznie i zdrowo wrócić z urlopu, przywożąc do domu dobrą kondycję, wspaniały humor i siłę do pracy…

Powrót na górę strony