Wiadomości

Gdańsk - policjanci w kampanii społecznej Młodość bez procentów”

Data publikacji 04.06.2009

Kampania Młodość bez procentów ma na celu ograniczenie dostępu młodych ludzi do alkoholu. Ma też zmobilizować sprzedawców i posiadaczy koncesji na sprzedaż alkoholu, do przestrzegania Ustawy o wychowaniu w trzeźwości.

Kampania Młodość bez procentów ma na celu ograniczenie dostępu młodych ludzi do alkoholu. Ma też zmobilizować sprzedawców i posiadaczy koncesji na sprzedaż alkoholu, do przestrzegania Ustawy o wychowaniu w trzeźwości.

We wtorek w Sali Herbowej siedziby Rady Miasta w Gdańsku odbyło się podsumowanie tej kampanii społecznej przez podmioty uczestniczące w niej w 2008 roku. Na spotkaniu władz miasta z właścicielami klubów, pubów i dyskotek nie mogło zabraknąć policjantów z komendy miejskiej.

Policjanci z gdańskiej komendy miejskiej od kilku już lat uczestniczą w kampanii społecznej Młodość bez procentów”. W ramach tej akcji między innymi prowadzą szkolenia dla właścicieli lokali i szerzą zasady odpowiedzialnej sprzedaży i serwowania alkoholu. Ponieważ problem picia alkoholu przez nieletnich jest wciąż bardzo istotny, ważne jest aby przybywało w Gdańsku odpowiedzialnych sprzedawców. Gdańscy policjanci prowadzą również i inne działania, które wpływają na ograniczenie dostępu do alkoholu nieletnich i ograniczenie jego spożywania przez młodych ludzi :

1. Kontrole placówek handlowych pod względem przestrzegania przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości z funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz członkami Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Nakładanie przez Policję żółtych i czerwonych kartek.

2. Objęcie stałym nadzorem placówek, w których zachodzi uzasadnione przypuszczenie łamania prawa, zbieranie informacji o sytuacjach i miejscach gdzie dochodzi do spożywania alkoholu w najbliższej okolicy punktu sprzedaży alkoholu, zakłóceń porządku, zaśmiecania.

3. Kontrole oraz informowanie sprzedawców o przepisach prawa w zakresie podjęcia interwencji w sklepie- skarga na zakłócanie porządku publicznego, sprawdzanie prawidłowości umieszczenia w sklepach informacji na temat szkodliwości spożywania alkoholu.

4. Realizacja programów profilaktycznych na terenie szkół w celu podnoszenia świadomości młodzieży na temat szkodliwości alkoholu i przepisów karnych w tym zakresie np. Program Edukacyjny Gdańskiej Policji.

5. Informowanie rodziców, pedagogów, nauczycieli i wychowawców o konsekwencjach popełnienia czynów karalnych przez nieletnich.

  • Zdjecie
  • Zdjecie
Powrót na górę strony