Wiadomości

Gdańsk - bezpieczeństwo pieszych

Data publikacji 03.06.2009

W ciągu ostatnich kilku dni w Gdańsku doszło do dwóch wypadków śmiertelnych, których uczestnikami byli piesi. Podczas wypadków drogowych z udziałem pieszych doznają oni ciężkich obrażeń, a w niektórych przypadkach ponoszą śmierć na miejscu.

W ciągu ostatnich kilku dni w Gdańsku doszło do dwóch wypadków śmiertelnych, których uczestnikami byli piesi. Podczas wypadków drogowych z udziałem pieszych doznają oni ciężkich obrażeń, a w niektórych przypadkach ponoszą śmierć na miejscu. Nieprzestrzeganie lub lekceważenie przepisów ruchu drogowego zarówno przez pieszych, jak i kierowców, brak prawidłowych zachowań wobec siebie obu tych grup to najczęstsze przyczyny wypadków.

W Gdańsku w ciągu ostatnich kilku dni doszło do dwóch śmiertelnych wypadków, w których uczestnikami byli piesi. Pierwszy z wypadków wydarzył się w miniony piątek. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący tramwajem potrącił przy ul. Jana z Kolna 49-letniego gdańszczanina, który przebiegał przez przejście dla pieszych na czerwonym świetle. W wyniku doznanych obrażeń mężczyzna poniósł śmierć na miejscu.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń wczoraj rano na ul. Małomiejskiej, kierujący autobusem komunikacji miejskiej potrącił pieszego przechodzącego przez wyznaczone przejście dla pieszych. 90-letni gdańszczanin zmarł trzy godziny po przewiezieniu do szpitala. Gdańscy policjanci cały czas wyjaśniają okoliczności tego wypadku.

W trosce o bezpieczeństwo pieszych policjanci prowadzą działania na głównych ciągach komunikacyjnych miasta oraz nadzór nad miejscami szczególnie niebezpiecznymi. Funkcjonariusze ruchu drogowego zdecydowanie reagują na wykroczenia popełniane przez pieszych i kierujących pojazdami, którzy m.in. w nieprawidłowy sposób przejeżdżają przejścia dla pieszych.

Przypominamy, że piesi - tak jak kierowcy różnych pojazdów - są uczestnikami ruchu drogowego. W odróżnieniu jednak od kierowców piesi są uczestnikami ,,niechronionymi", ponieważ w momencie uderzenia są bezbronni. Kierowca może liczyć na poduszki powietrzne i pasy bezpieczeństwa. Pieszy jest narażony na najpoważniejsze konsekwencje już przy prędkościach pojazdu rzędu 20-30 km/h. Przy prędkości 50 km/h, pieszy ma około 50 proc. szans na przeżycie, ale już przy prędkości około 80 km/h jego szanse na przeżycie są bliskie zeru.

Bezpieczeństwo pieszych zależy od bardzo wielu czynników. Tam gdzie jest to możliwe ruch pieszych i ruch pojazdów oddziela się. Niestety w wielu przypadkach ruch pieszych odbywa się wspólnie z ruchem pojazdów np. podczas przechodzenia przez jezdnię, i tam bezpieczeństwo pieszego zależy w dużej mierze od niego samego.

Przepisy ruchu drogowego szczegółowo regulują kwestię pierwszeństwa pieszych i pojazdów. Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych, w których sprawcami są piesi jest nieostrożnie wejście na jezdnię lub przechodzenie w miejscu niedozwolonym.
Policjanci przypominają:
Pieszemu zabrania się:

• wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściach dla pieszych,
• wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
• przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez torowisko,
• przebiegania przez jezdnię i chodzenia po torowisku,
• przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenia zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni.

Stosowanie powyższych reguł nic nie kosztuje, natomiast za ich niestosowanie można zapłacić najwyższą cenę jaką jest zdrowie, a nawet życie.
(Ÿródło KGP)
Powrót na górę strony