Data publikacji:2018-06-22 KWP GDAŃSK  

Dzisiaj rozpoczynają się wakacje, czas wzmożonej pracy dla wszystkich policjantów. Specjalne zadania spoczywają na policjantach z ogniw wodnych - to oni najczęściej ratują tonących, przepędzają kłusowników, dbają o bezpieczeństwo kąpiących się, ale też uczą i edukują.

Rozpoczęcie wakacji to czas wzmożonej pracy policjantów nie tylko na drogach, ale również na wodzie. Wiele osób zdecyduje się spędzić czas wolny nad wodą. Na najpopularniejszych akwenach spotkają policjantów z ogniw wodnych.

Na wodzie służby pełni w sumie kilkudziesięciu funkcjonariuszy, którzy do dyspozycji mają 24 łodzie poczynając od łodzi typu Sportis K 10500 czy też Sportis 650, które mogą pełnić służbę nawet w trudnych warunkach morskich na niewielkich motorówkach kończąc. Większość z załóg stanowią pasjonaci, np. ratownicy, czy nurkowie. Legitymują się także przeszkoleniem z zakresu ratownictwa i pomocy przedmedycznej, aby w razie potrzeby udzielić profesjonalnej pomocy każdemu, kto znajdzie się w niebezpieczeństwie.

Policjanci z ogniw wodnych i komisariatu wodnego zwracają uwagę, że największym zagrożeniem dla wypoczywających nad wodą jest brawura i lekceważenie żywiołu jakim jest woda. Dlatego dyscyplinują nieostrożnych użytkowników skuterów wodnych, kontrolują wyposażenie jachtów wyruszających z marin, sprawdzają trzeźwość sterników, zwracają uwagę na bezpieczeństwo turystów korzystających z kąpielisk na plażach.

Gdy zachodzi potrzeba natychmiast ruszają na pomoc znajdującym się w opresji. W zeszłym tygodniu policjanci z komisariatu wodnego uratowali trzech marynarzy, których 10 metrowy kuter zatonął w ciągu kilku minut. Błyskawiczna reakcja mundurowych uratowała im życie.

Czuwanie nad bezpieczeństwem wypoczywających to tylko jedna strona ich pracy. Drugą jest edukacja, ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych. Policjanci z każdą grupą uczniów rozmawiają, w jaki sposób należy reagować w trudnych i nieprzewidzianych zazwyczaj sytuacjach oraz czego należy unikać podczas pobytu nad wodą.

Funkcjonariusze prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa osób korzystających z wielu letnich atrakcji. Żeglarze i osoby wypoczywające nad wodą muszą liczyć się z kontrolą, a wszystko po to, aby wypoczynek był bezpieczny.

   • www.pomorska.policja.gov.pl
    © 2001 - 2018 r.
  • KOMENDA WOJEWÓDZKA POLICJI W GDAŃSKU
    ul. Okopowa 15 80-819 Gdańsk
    tel.(58) 321-59-00