Nowoczesne Metody Kryminalistyczne 2013

Dnia 02.08.2017 r. - przeniesiono do archiwum




„Nowoczesne metody kryminalistyczne oraz wybrane aspekty i techniki szkolenia w Policji jako narzędzie wykorzystywane w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości – kontynuacja projektu zrealizowanego w 2012 r.”



W dniach 13-16 maja 2013 r. przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku gościli z wizytą w stolicy Mołdawii – Kiszyniowie realizując wspólnie z Biurem Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji i innymi jednostkami Policji projekt szkoleniowy pt.: „Nowoczesne metody kryminalistyczne oraz wybrane aspekty i techniki szkolenia w Policji jako narzędzie wykorzystywane w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości – kontynuacja projektu zrealizowanego w 2012 r.”

To druga wizyta pomorskich policjantów w Mołdawii. W 2012 roku pomorscy policjanci przeszkolili przedstawicieli mołdawskich organów ścigania w zakresie: zwalczania przestępczości kryminalnej, zabezpieczenia imprez masowych oraz zarządzania kryzysowego oraz działań pościgowych, kontroli i zatrzymywania na drodze niebezpiecznych przestępców szerzej

W trakcie tegorocznej wizyty pomorscy policjanci -w ramach tzw. komponentu regionalnego- przeprowadzili dla strony mołdawskiej szkolenie w zakresie wybranych rozwiązań kryminalnych i kryminalistycznych zastosowanych w Polsce, a także zapoznali się z zagadnieniami będącymi w zainteresowaniu policjantów mołdawskich.

Wśród uczestników spotkania w Kiszyniowie byli przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Mołdawii, Biura Współpracy Międzynarodowej, policji kryminalnej oraz kryminalistyki, m.in. panowie Mihalil Coslet, Nicolae Bodrug i Silvio Fosca.

Oprócz szkolenia, przedstawiciele polskiej Policji, w tym Zastępca Dyrektora Służby Kryminalnej KGP, przedstawiciel Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP oraz eksperci Wydziału Kryminalnego KWP w Gdańsku i Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Gdańsku mieli przyjemność gościć z wizytą u szefa mołdawskiej Policji, pana Iona Bodruga oraz w centralnym laboratorium kryminalistycznym Mołdawii. Podczas wizyty w laboratorium polscy policjanci zapoznali się ze strukturą laboratorium oraz poszczególnymi pracowniami, w tym pracownią badań daktyloskopijnych, pracownią badań dokumentów, pracownią badań materiałów wybuchowych i broni oraz pracownią chemiczną.

W zakresie kryminalistyki strona mołdawska jest w trakcie tworzenia i wdrażania systemu zarządzania jakością wg normy międzynarodowej ISO 17025, z założeniem uzyskania akredytacji laboratorium w 2014r. Oprócz bieżącego szkolenia
w zakresie zarządzania jakością przeprowadzonego przez polską Policję, Mołdawianie rozpoczęli już wcześniej współpracę
z Policją amerykańską odnośnie tworzenia dokumentacji systemu zarządzania jakością oraz Policją hiszpańską odnośnie utworzenia pracowni badań biologicznych.

Podczas szkolenia przedstawiciele mołdawskiej kryminalistyki wskazali, że są również zainteresowani uzyskaniem ze strony polskiej wiedzy na temat współczesnych sposobów zabezpieczania śladów kryminalistycznych, w tym śladów daktyloskopijnych, traseologicznych, chemicznych i biologicznych.

Dodatkowe informacje znaleźć można na stronie Komedy Głównej Policji


W dniach 9-12 września 2013 roku przedstawiciele mołdawskiej policji mieli okazję przyjrzeć się metodom i technikom szkolenia oraz standardom stosowanym przez polską Policję. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego oraz Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku przeprowadzili szkolenie z zakresu kryminalistyki i zwalczania przestępczości kryminalnej na szczeblu regionalnym w ramach projektu: „Nowoczesne metody kryminalistyczne oraz wybrane aspekty i techniki szkolenia w Policji jako narzędzie wykorzystywane w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości – kontynuacja projektu zrealizowanego w 2012 r.” realizowanego jako komponent regionalny wspólnie z Biurem Międzynarodowej Współpracy Policji KGP oraz innymi komórkami.

Mołdawscy eksperci poznali strukturę gdańskiego laboratorium kryminalistycznego, funkcjonujące w nim procedury Systemu Zarządzania Jakością, postępowanie ze zleceniami i obiektami badań. Polscy eksperci podzielili się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z dziedziny nowoczesnych metod ujawniania i zabezpieczania śladów kryminalistycznych: biologicznych, chemicznych i daktyloskopijnych, jak również przedstawili metodyki badawcze i sprzęt analityczny stosowany w poszczególnych pracowniach.

Zorganizowane zostały również zajęcia praktyczne na poligonie, przy udziale pirotechników Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji KWP w Gdańsku, gdzie wspólnie przeprowadzono oględziny miejsca wybuchu, zebrano ślady, a następnie wykonano rekonstrukcję urządzenia wybuchowego. W ramach monitoringu projektu działania obserwowała również przedstawicielka Ministerstwa Spraw Zagranicznych – pani Joanna Cargill.

Duże zainteresowanie mołdawskich policjantów wzbudził samochód przystosowany do działań minersko-pirotechnicznych oraz wyposażenie i sprzęt jakim dysponują polscy pirotechnicy do przewozu urządzeń wybuchowych oraz robot wykorzystywany w tych działaniach.

Mołdawianie zwiedzili również muzeum kryminalistyki znajdujące się na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego oraz poznali zabytki i historię Gdańska.

Eksperci z Wydziału Kryminalnego na podstawie zrealizowanych spraw przedstawili możliwości wykrywcze polskiej policji m.in. w sprawach: oszustw osób starszych metodą "na wnuczka", kradzieży z włamaniem do bankomatów, kradzieży pojazdów, przestępczości narkotykowej, uprowadzeń dla okupu, terroru kryminalnego. Omawiane sprawy powodowały burzliwą dyskusję i cieszyły się zainteresowaniem ze strony słuchaczy.

Więcej na stronie KGP:

Szkolenie z kryminalistyki i zwalczania przestępczości kryminalnej dla Policji mołdawskiej


Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 r.

 

  • Zdjecie
  • Zdjecie
  • Zdjecie
  • Zdjecie
  • Zdjecie
  • Zdjecie
  • Zdjecie
  • Zdjecie
  • Zdjecie
  • Zdjecie
  • Zdjecie
  • Zdjecie
  • Plik
Powrót na górę strony