Ekologiczny Kierowca

24 sierpień 2010

EKOLOGICZNY KIEROWCA

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspomógł działania pomorskiej Policji finansując nowoczesne urządzenia służące do pomiaru emisji spalin i poziomu hałasu. Wkładem Policji w projekt były dwa nowe pojazdy marki Fiat Ducato /o wartości 210 tys. zł/, które stanowiły podstawę do otrzymania dofinansowania w kwocie bliskiej 80 tys. zł. na specjalistyczny sprzęt:

1. Agregaty prądotwórcze

2. Sonometry

3. Analizatory spalin

4. Dymomierze

5. Komputery przenośne typu „Notebook”

6. Drukarki wielofunkcyjne

Dwa oznakowane policyjne pojazdy wyposażone w analizatory spalin oraz sonometry będą wykorzystywane na terenie całego województwa pomorskiego w różnych jednostkach organizacyjnych Policji według ustalonego okresowego harmonogramu, gdzie będą pełnić czynności służbowe. Efektem będą rutynowe kontrole policyjne przypadkowych pojazdów w miastach i na trasie.

Zmniejszenie emisji spalin do atmosfery oraz poziomu hałasu w miastach będzie się odbywał poprzez eliminowanie pojazdów nie spełniających norm technicznych. Liczbę wyeliminowanych pojazdów można przedstawić w postaci ilości zabranych dowodów rejestracyjnych i nałożonych mandatów karnych na kierujących pojazdami, które nie spełniają norm określających warunki uczestnictwa pojazdu w ruchu drogowym.

Poruszając problem hałasu można posiłkować się faktem, iż Najwyższa Izba Kontroli, na wniosek sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, przeprowadziła w 2002r. kontrolę poziomu hałasu. Okazało się, że w większości polskich miast poziom hałasu znacznie przekracza dopuszczalne normy. Mieszkańcy województwa pomorskiego są narażeni na hałas komunikacyjny, dotyczy to zarówno dużych aglomeracji, jak również mniejszych miast i miejscowości położonych przy drogach. Stwierdzono, iż w budynkach mieszkalnych zlokalizowanych w pobliżu dróg poziom hałasu znacznie przekracza dopuszczalne normy. Pomiary wykonane w 31 punktach na terenie 13 miast wykazały, że jego dopuszczalny poziom był przekraczany zarówno w dzień, jak i w nocy o średnio 12,2 decybela. Pojazdy wyposażone w specjalistyczny sprzęt będą przekazywane do różnych jednostek organizacyjnych Policji na terenie województwa pomorskiego, gdzie zarejestrowano sygnały o zaistniałem problemie eliminując pojazdy uciążliwe dla środowiska i ludzi.

Aby przedstawić teoretycznie w jakiej mierze projekt przyczyni się do zmniejszenia emisji spalin można zasięgnąć przykładów z podstaw chemii i matematyki stosując proste obliczenia: 1 Litr paliwa (benzyna, olej napędowy) poprzez reakcje spalania produkuje ~2,28kg - 2,36kg CO2 w przeliczeniu tej wartości daje to ~1268 litrów gazu CO2. Przyjmując, iż zostanie zatrzymany chociażby 1 pojazd na 5 dni, co dałoby 73 pojazdy rocznie. Zakładając ich bardzo niskie spalanie np. 5L/100km i każdy z nich przejechałby tylko 1000km w roku dałoby to mniejszą emisję o 4.628.200 litrów gazu CO2 do atmosfery.

Autor: Wydział Ruchu Drogowego

  • Zdjecie
Powrót na górę strony