Wiadomości

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w dobie pandemii – podsumowanie 2020 r. w powiecie lęborskim

Data publikacji 15.01.2021

Lęborscy policjanci podsumowali zgłoszenia, odnotowane na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w ubiegłym roku. Przez cały 2020 rok odnotowano na elektronicznej mapie powiatu lęborskiego 2460 sygnałów o miejscach, w których dochodzi do różnego rodzaju nieprawidłowości. To aż o 1235 więcej niż w ubiegłym roku. Niewątpliwie wpływ na to miało rozprzestrzenianie się epidemii COVID-19, wymuszającej ograniczenie osobistych kontaktów społeczeństwa z policją. Każde zgłoszenie zostało zweryfikowane przez mundurowych.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku podsumowali ilość i charakter zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2020 roku. Odnotowano na niej aż 2460 zgłoszeń o zagrożeniach, z czego 2218 zostało przez mundurowych potwierdzonych. Niemal dwukrotnie większa ilość zgłoszeń w porównaniu do roku 2019, gdzie odnotowano ich 1225, świadczy o tym, że mieszkańcy powiatu coraz bardziej zainteresowani są tą formą powiadamiania policji i chcą mieć bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa w swojej okolicy. Niewątpliwie było to również efektem panującej w kraju epidemii COVID-19, gdzie osobiste kontakty społeczeństwa z policją zostały ze względów bezpieczeństwa ograniczone. W tej sytuacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, jako jedno z narzędzi powiadamiania policji, okazała się niezwykle pomocna.

Po weryfikacji i potwierdzeniu zgłoszenia, policyjne patrole na bieżąco kontrolują wskazane na mapie miejsce, do czasu wyeliminowania zagrożenia. W 2020 r. spośród wszystkich wskazanych na mapie zagrożeń mundurowi potwierdzili ich aż 2218. Najwięcej, bo 1966 dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości, 162 nieprawidłowego parkowania, 142 spożywania alkoholu w miejscach niewyznaczonych, a 92 grupowania się młodzieży zagrożonej demoralizacją.  Łącznie wyeliminowane zostały 1442 zagrożenia, głównie dotyczące w/w przypadków.

W 2019 r. w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa dodano nową kategorię zdarzenia, która ma bardzo duży wpływ na ratowanie życia bądź zdrowia drugiego człowieka. Dotyczy ona bowiem zgłoszenia miejsca przebywania osoby bezdomnej, wymagającej pomocy. W 2020 roku nie zabrakło i takich zgłoszeń. Dzięki temu policjanci mogli dotrzeć do osób potrzebujących pomocy i przy współpracy z ośrodkami pomocy społecznej oraz służbami ratunkowymi, udzielić im niezbędnego wsparcia.

Policjanci z Lęborka dziękują mieszkańcom powiatu za zainteresowanie naszym wspólnym bezpieczeństwem i apelują o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji KMZB. Pamiętajmy, że każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję policji.

Powrót na górę strony