Wiadomości

„Bezpieczny pieszy”. 30 listopada pomorscy policjanci zwrócą szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu

Data publikacji 27.11.2020

Okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. W lipcu 2019 roku na polskich drogach zginęło 36 pieszych. W grudniu aż 127! Do tragicznych zdarzeń dochodzi najczęściej w godzinach popołudniowych. Do 27,8% wypadków dochodzi między 16:00, a 19:00. W tych godzinach zginęło 249 osób, co stanowi 31,4% wszystkich ofiar. Ponad połowa z nich to osoby powyżej 60 roku życia.

Jesień oraz zima są w Polsce okresami wyjątkowo niesprzyjającymi bezpieczeństwu. Krótki dzień, niskie temperatury, opady deszczu, śniegu są codziennością polskich kierowców. Osoba prowadząca pojazd zazwyczaj jest chroniona karoserią oraz licznymi systemami poprawiającymi bezpieczeństwo. W konfrontacji z samochodem, niechroniony uczestnik ruchu drogowego, szanse ma niewielkie. 

W najbliższy poniedziałek mundurowi zwrócą szczególną uwagę na wykroczenia pieszych oraz wobec pieszych. 60,1% tragicznych zdarzeń było skutkiem nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu.  Teoretycznie właśnie w oznakowanym miejscu w którym przecinają się drogi pieszych i kierujących, niechroniony uczestnik powinien czuć się bezpiecznie, a jednak jest całkowicie inaczej. Aż 3466 razy policjanci byli wzywani do obsługi zdarzenia drogowego w obrębie przejścia.

Przypominamy, że przechodząc przez jezdnię, należy skupić się na bezpiecznym dostaniu się na drugą stronę części drogi przeznaczonej dla ruchu pojazdów.  Nieustanne rozglądanie się, niekorzystanie z urządzeń elektronicznych, używanie elementów odblaskowych, respektowanie przepisów ruchu drogowego oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania, są gwarantem bezpieczeństwa.

  • logo kwp