Podsumowanie działań pod kątem walki z Covid-19 - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Podsumowanie działań pod kątem walki z Covid-19

Data publikacji 04.08.2020

Wraz z wprowadzeniem ograniczeń związanych z walką z Covid-19 sopoccy policjanci każdego dnia interweniują wobec osób, które nie stosują się do zaleceń i przepisów sanitarnych. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich funkcjonariusze cały czas przypominają, jak ważne jest przestrzeganie obostrzeń, w tym m.in. noszenie maseczek i zachowywanie odstępu. Prowadząc w ostatnich dniach wzmożone działania policjanci zwrócili uwagę ponad 400 osobom naruszającym wprowadzone obostrzenia, kolejnych 25 pouczyli, a 4 sprawców ukarali mandatami. Funkcjonariusze skontrolowali też ponad 170 pojazdów komunikacji zbiorowej oraz wspólnie z pracownikami sanepidu kontrolowali lokale i kluby, gdzie w dwóch przypadkach stwierdzone zostały uchybienia.

Od początku trwania pandemii koronawirusa policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie prowadzą różnego rodzaju działania mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby Covid-19. Prowadzone przez funkcjonariuszy rozmowy z mieszkańcami i turystami odwiedzającymi Sopot ukierunkowane są na zapobieganie i ograniczenie rozprzestrzeniania się niewidzialnego wroga. Celem policyjnych działań jest też wzrost świadomości na temat panującego zagrożenia. W odpowiedzi na widok braku przestrzegania przepisów i zaleceń sanitarnych w zakresie zachowywania dystansu i noszenia maseczek mundurowi stale interweniują i zwracają uwagę na zagrożenie, z jakim wszyscy mamy do czynienia.

W okresie od 30 lipca do 2 sierpnia 2020 roku sopoccy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku prowadzili na ulicach kurortu wzmożone działania, których celem było ograniczenie tej negatywnej i niezgodnej z przepisami tendencji. Pod lupę zostały wzięte zwłaszcza deptaki, rejon pasa nadmorskiego i pojazdy komunikacji zbiorowej. Do akcji włączyli się także pracownicy sanepidu, z którymi policjanci kontrolowali kluby i lokale. W trakcie czterodniowych działań policjanci przeprowadzili łącznie 355 interwencji i ukarali 162 sprawców różnych wykroczeń oraz pouczyli kolejnych 91 osób. Podczas prowadzonej akcji funkcjonariusze zwrócili uwagę ponad 400 osobom naruszających przepisy związane z walką z koronawirusem, kolejnych 25 pouczyli, a wobec 4 sprawców zastosowali mandaty karne. Podczas działań funkcjonariusze skontrolowali również ponad 170 pojazdów komunikacji zbiorowej. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich osób policjanci skontrolowali także lokale i kluby nocne, w części z nich będąc również wspólnie z pracownikami sanepidu, gdzie w dwóch lokalach zostały stwierdzone uchybienia.

W trakcie interwencji dotyczących nieprzestrzegania wprowadzonych obostrzeń mundurowi informowali o konsekwencjach nie tylko prawnych, a przede wszystkim zdrowotnych. Zwracali uwagę na aspekt odpowiedzialności za osoby, z którymi przebywamy i za te, obok których przechodzimy. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą. Wszystkie ograniczenia i obostrzenia mają na celu ochronę naszego życia i zdrowia. Dlatego bądźmy odpowiedzialni, stosujmy się do zaleceń sanitarnych i dbajmy o siebie nawzajem.