Wiadomości

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców policjanci prowadzą działania w Szybkiej Kolei Miejskiej

Data publikacji 14.07.2020

Od 17 lipca w odpowiedzi na sygnały mieszkańców i podróżujących SKM policjanci z Gdańska będą częściej patrolowali perony SKM oraz przypominali podróżującym mieszkańcom Gdańska o konieczności stosowania się do nakazów oraz zaleceń podczas przemieszczania się środkami komunikacji publicznej związanych ze zwalczaniem koronawirusa. Funkcjonariusze będą tłumaczyli, dlaczego tak ważne jest zakrywanie ust oraz nosa w pociągu, autobusie, na peronach czy przystankach autobusowych i innych dostępnych środkach komunikacji.

Dzięki współpracy z policjantów i trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej, na przystankach SKM pojawi się więcej patroli. Policjanci w dbaniu o bezpieczeństwo będą wspierali funkcjonariuszy SOK SKM. Ta inicjatywa jest odpowiedzią na sygnały podróżujących oraz mieszkańców, którzy domagali się kontroli respektowania nakazu zakrywania ust oraz nosa także w pociągach SKM.

 

Policjanci podczas swoich patroli będą przypominali osobom podróżującym o obowiązku noszenia maseczek. Mundurowi będą tłumaczyli, dlaczego stosowanie się do tego nakazu jest istotne w walce z koronawirusem. Funkcjonariusze w pociągach i peronach będą sprawdzali, czy osoby podróżujące stosują się do obowiązków noszenia maseczek oraz zachowania odstępu.

 

To już kolejne tego typu działania gdańskiej policji, w ten sam sposób policjanci działają razem z gdańskim ZTM. Kilka dni temu policjanci przeprowadzili wspólnie działania z pracownikami Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku podobną akcję w tramwajach i w autobusach zarówno na liniach nocnych jak i popołudniowych. Policjanci kontrolowali czy osoby podróżujące stosowały się do ograniczeń i nakazów.

Gdańscy policjanci działania w SKM będą prowadzili wspólnie z policjantami z Gdyni i Sopotu i będą przypominali o obowiązku stosowania się do zaleceń i nakazów, aby podróżowanie było bezpieczne.

 

Policjanci po raz kolejny apelują, dbajmy o siebie i bliskich. Ograniczenia i obostrzenia mają jeden cel-ochronę życia i zdrowia. Stosując się do przepisów, zwiększamy bezpieczeństwo i zmniejszamy ryzyko zakażenia się koronawirusem. Nie zapominajmy jednak. Osoby, które lekceważą obowiązujące obostrzenia, muszą liczyć się z konsekwencjami. Poza mandatem karnym w wysokości do 500 zł, sanepid może na taką osobę nałożyć karę administracyjną w wysokości do 30 tys. złotych.

 

Szczegółowe informacje i aktualne przepisy można znaleźć na stronie

https://www.gov.pl/web/koronawirus