Wiadomości

Podsumowanie działań „Prędkość”

Data publikacji 06.07.2020

Wczoraj policjanci ruchu drogowego prowadzili akcję pod nazwą „Prędkość”. Wzmożone działania miały na celu kontrolę przestrzegania przez kierujących przepisów ruchu drogowego, a w szczególności zwrócenie uwagi na tych przekraczających dozwoloną prędkość. Podczas działań funkcjonariusze skontrolowali 221 pojazdów. Ujawnili 94 kierujących, którzy poruszali się z niedozwoloną prędkością, spośród nich 12 osób, musiało czasowo pożegnać się ze swoimi prawami jazdy.

Działania przeprowadzone przez gdańskich policjantów przede wszystkim miały na celu uświadomienie kierującym, jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą zbyt szybka jazda samochodem. Szczególną rolę w działaniach odegrali policjanci z grupy pn. Speed, których głównym zadaniem było przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze takich jak m.in. przekraczanie prędkości. Podczas służby używali oni najnowszych pojazdów wyposażonych w wideorejestrator. Funkcjonariusze ruchu drogowego w trakcie akcji korzystali z nowoczesnych laserowych mierników prędkości, a także z ręcznych mierników prędkości z wizualizacją.

 

Podczas działań policjanci ujawnili 94 wykroczenia dotyczące przekroczenia dozwolonej prędkości. Dwunastu kierowców straciło prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Podczas wczorajszych kontroli, policjanci zatrzymali 4 kierujących samochodem lub rowerem, którzy byli pod wpływem alkoholu. Do policyjnego aresztu trafił też 25-latek z Gdańska, który kierował volkswagenem pomimo dwóch aktywnych zakazów sądowych. Policjanci ruchu drogowego zatrzymali też 31-latka kierującego mercedesem, który był poszukiwany przez sąd do obycia kary pozbawienia wolności. Za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu grozi kara pozbawienia wolności do dwóch lat, grzywna oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Za złamanie zakazu sądowego grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Jako najbardziej śmiercionośna przyczyna wypadków zagraża nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pieszym. W przypadku potrąceń pieszych już nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań. Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość to ta dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni, własnych umiejętności.

Powrót na górę strony