Trzymał w domu niewybuchy z okresu II Wojny Światowej - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Trzymał w domu niewybuchy z okresu II Wojny Światowej

Data publikacji 10.06.2020

Policjanci z Człuchowa otrzymali wczoraj informację, że jeden z mieszkańców wsi w gminie Rzeczenica trzyma w domu niewybuchy z okresu II Wojny Światowej. Funkcjonariusze jeszcze tego samego dnia przeprowadzili przeszukania u 21-letniego mężczyzny i znaleźli u niego pocisk artyleryjski, granat moździerzowy i kilkanaście sztuk ostrej amunicji. Posiadanie tego rodzaju przedmiotów stwarza ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia, dodatkowo jest zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

Kryminalni z człuchowskiej komendy zdobyli wczoraj informację, że w jednej ze wsi w gminie Rzeczenica młody mężczyzna trzyma w domu niewybuchy z okresu ostatniej wojny. Policjanci natychmiast udali się na miejsce i przeszukali dom, w którym mieszka oraz przyległe pomieszczenia gospodarcze. W budynkach gospodarczym na strychu policjanci znaleźli pocisk artyleryjski, granat moździerzowy oraz głowicę od innego niewybuchu. Funkcjonariusze znaleźli również kilkanaście sztuk amunicji karabinowej. Wszyscy mieszkańcy domu zostali ewakuowani do czasu przyjazdu saperów ze Złocieńca i zabezpieczenia niebezpiecznego znaleziska. 21-latek tłumaczył, że znalazł te przedmioty w polu kilkaset metrów od domu, saperzy sprawdzili to miejsce i znaleźli tam jeszcze pocisk przeciwpancerny. Całość została zabezpieczona przez patrol saperski i przewieziona na wojskowy poligon celem zniszczenia. Aktualnie policjanci prowadzą śledztwo w tej sprawie pod nadzorem prokuratora.

Funkcjonariusze apelują, aby w przypadku znalezienia niewybuchów, amunicji, broni palnej, lub jej elementów natychmiast ich zawiadomić, w żadnym przypadku nie ruszać tych przedmiotów i nie przenosić. Dodatkowo za posiadanie amunicji i ładunków wybuchowych bez wymaganego zezwolenia grozi w Polsce kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

  • niewybuchy
  • niewybuchy