Wiadomości

Policjanci zatrzymali kierowców, którzy kierowali pod wpływem alkoholu i narkotyków

Data publikacji 01.06.2020

Podczas minionego weekendu, policjanci z powiatu chojnickiego zatrzymali sześciu kierujących, którzy kierowali autem bądź rowerem pod wpływem alkoholu, a także działaniem środków odurzających. Funkcjonariusze po otrzymaniu szczegółowych raportów z badań toksykologicznych postawią mężczyznom zarzuty. Za kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu bądź narkotyków grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności oraz wysoka kara finansowa.

Policyjne statystyki pokazują, że kierujący popełniają przestępstwa decydując się wsiąść za kierownicę po alkoholu czy środkach odurzających. W ten sposób stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu.
Na drogach powiatu chojnickiego w trakcie minionego weekendu policjanci zatrzymali  kierujących, którzy jechali pojazdami będąc pod wpływem alkoholu i narkotyków. Pierwszy z kierowców został zatrzymany kilka minut około godziny 18:30 w miniony piątek na terenie Czerska. Uwagę funkcjonariuszy zwróciło uwagę auto jadące ul. Starego Urzędu. Policjanci postanowili sprawdzić, czy kierowca tego auta jest trzeźwy, tym bardziej, że jadąc za nim technika jazdy wskazywała, że prowadzący to auto może być pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Przypuszczenia funkcjonariuszy potwierdziły się już chwile później, bo w trakcie prowadzonej kontroli okazało się, że 44-letni mieszkaniec gminy Tuchola jest nietrzeźwy. Alkotest wskazał u niego półtora promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
Kolejny nietrzeźwy uczestnik ruchu drogowego został zatrzymany godzinę później w miejscowości Łąg Kolonia. Funkcjonariusze podczas patrolu  zauważyli rowerzystę, który poruszał się prawie całą szerokością drogi. 54-latek miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie.
Kolejny kierowca trafił w ręce policjantów w sobotę (30.05.br)  około godziny 8:00 rano, kiedy prowadził auto bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Kontrola drogowa kierującego fordem na jednej z ulic Chojnic pokazała, że 35- latek mieszkaniec gm. Chojnice był w stanie po użyciu alkoholu, nie posiadał prawa jazdy przy sobie, a także miał pęknięta przednią szybę w samochodzie. Policjanci uniemożliwili mu dalszą jazdę, nałożyli mandaty karne za popełnione wykroczenia oraz zatrzymali dowód rejestracyjny od pojazdu.
Tego samego dnia wieczorem około 18.30 na terenie Czerska miejscowi policjanci zatrzymali do kontroli osobowe audi. W trakcie kontroli okazało się, że 21-letni mieszkaniec Czarnej Wody prowadził auto pod wpływem amfetaminy. Ponadto policjanci przy kierującym znaleźli woreczek z białym proszkiem. Od mężczyzny pobrano do badań krew do badań toksykologicznych. Szczegółowy raport z tych badań będzie dla policjantów podstawą, aby już wkrótce postawić zatrzymanym kierowcom zarzut kierowania samochodem pod wpływem środków odurzających.
Następny kierowca, który zdecydował się wsiąść za kierownicę samochodu został zatrzymany przy jednym z marketów na terenie Czerska. 53-letni mieszkaniec powiatu starogardzkiego kierował nie dosyć, że pod wpływem alkoholu mając prawie 2,5 promila w organizmie, to nie posiadał w ogóle uprawnień do kierowania tego typu pojazdem.|
W niedzielę około 15:40 w miejscowości Konarzyny policjant wraz innym mężczyzna dokonali obywatelskiego zatrzymania pijanego kierowcy. Alkomat u 50-letniego mieszkańca gminy Konarzyny wskazał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.
Od mężczyzny prowadzących auta pod wpływem środków narkotycznych pobrano do badań krew do badań toksykologicznych. Szczegółowy raport z tych badań będzie dla policjantów podstawą, aby już wkrótce postawić zatrzymanym kierowcom zarzut kierowania samochodem pod wpływem środków odurzających.
Za jazdę pod wpływem środków odurzających bądź alkoholu, kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do 2 lat oraz utratę prawa jazdy na minimum 3 lata, a także wysoką karę finansową.