Kierowca z zakazem sądowym i bez uprawnień - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Kierowca z zakazem sądowym i bez uprawnień

Data publikacji 26.05.2020

Wczorajsza kontrola 30-letniego kierującego volkswagenem zakończyła się dla niego wizytą w policyjnym areszcie. Mężczyzna, który nigdy nie miał uprawnień do kierowania, wsiadając za kierownicę pojazdu, złamał też sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia. Wniosek o ukaranie do sądu został też skierowany przeciwko 19-latkowi z Gdańska, który kierował hondą bez stosownych uprawnień.

Wczoraj rano na al. Zwycięstwa policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli 30-latka z Tczewa, który kierował volkswagenem. Podczas sprawdzania danych mężczyzny funkcjonariusze ustalili, że 30-latek nigdy nie miał uprawnień do kierowania, a wsiadając za kierownicę auta, złamał sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów, jaki obowiązywał go do grudnia 2020 roku. Policjanci zatrzymali kierowcę, który złamał prawo na pobliski komisariat. Za złamania zakazu sądowego grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Dwie godziny wcześniej ten sam patrol drogówki na ul. Świętokrzyskiej zatrzymał do kontroli 19-latka, który kierował samochodem osobowym marki honda. Podczas interwencji okazało się, że gdańszczanin nie ma żadnych uprawnień do kierowania. Wobec mężczyzny zostanie teraz skierowany wniosek o ukaranie i zastosowanie środka karnego w postaci zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi.

 

Z uwagi na fakt, że osoby kierujące pojazdami bez uprawnień stanowią zagrożenie dla siebie, jak i dla innych użytkowników, ze strony policjantów nie ma przymykania oka na tego typu zachowania. Takie zachowanie na drodze publicznej, strefie zamieszkania lub strefie ruchu jest wykroczeniem, za które policjant może skierować wniosek o ukaranie do sądu. Za taki czyn przed sądem grozi grzywna do 5 tys. zł i środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Jeśli taki zakaz sądowy zostanie orzeczony, to w przypadku ponownego zatrzymania do kontroli, taka osoba odpowiada już za przestępstwo niestosowania się do orzeczonego przez sąd zakazu – grozi za to do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Kurs prawa jazdy to nie tylko formalna konieczność, ale przede wszystkim okazja do nabycia ważnych kompetencji jako kierowca. Prawo jazdy to uzyskane na piśmie potwierdzenie naszych umiejętności, ale też gwarancja, że nauczyliśmy się kierowania samochodem pod okiem fachowego instruktora i w najlepszych do tego warunkach.