Dbajmy o siebie i innych! - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Dbajmy o siebie i innych!

Data publikacji 11.05.2020

Od kilku tygodni obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa oraz zachowywania odstępu od innych osób w przestrzeni publicznej. Dla naszego wspólnego bezpieczeństwa policjanci w Sopocie kontrolują, czy osoby stosują się do tych obostrzeń wprowadzonych w związku z walką z koronawirusem i w miniony weekend interweniowali wobec kilkudziesięciu osób naruszających te ograniczenia. Apelujemy! Stosujmy się do wszystkich ograniczeń i wspólnie zapobiegajmy rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Koronawirus zmienił nasze życie. Od marca br. sopoccy policjanci wspólnie z innymi służbami prowadzą na ulicach miasta wzmożone działania, których celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Podczas patroli mundurowi kontrolują m.in. osoby objęte kwarantanną domową i pojazdy poruszające się ulicami Sopotu. Dla naszego wspólnego bezpieczeństwa sprawdzają też, czy osoby stosują się do przepisu nakazującego zasłanianie twarzy w przestrzeni publicznej oraz zachowania odstępu od innych osób. Wynik wzmożonych działań pokazuje spore zdyscyplinowanie mieszkańców Sopotu za co bardzo dziękujemy. Niestety pomimo wytężonej pracy mundurowych dochodzi też do przypadków, gdzie osoby nie stosują się do obowiązujących przepisów.

Tylko w miniony weekend policjanci interweniowali wobec blisko 60 osób, które naruszyły przepisy dotyczące zasłaniania twarzy i zachowania odstępu od innych osób. Dla przykładu, wczoraj (10.05.2020 r.) około godz. 4.00 nad ranem patrolujący centrum Sopotu policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku zauważyli grupę 5 osób, którzy nie zachowywali odstępu od siebie. Policjanci wylegitymowali te osoby i ustalili, że są to obywatele Polski i Ukrainy. Za naruszenie obowiązujących przepisów zostali oni ukarani mandatami karnymi. Także wczoraj około godz. 15.00 funkcjonariusze prewencji podjęli interwencję wobec mieszkańca Augustowa, który nie miał zasłoniętej twarzy. W trakcie interwencji mężczyzna był też agresywny, używał wulgarnych słów i nie stosował się do wydawanych mu poleceń, dlatego policjanci byli zmuszeni użyć wobec niego środków przymusu. Sprawca odmówił przyjęcia mandatów za popełnione wykroczenia, dlatego o jego dalszym losie zadecyduje sąd, do którego policjanci skierują wniosek o ukaranie. Wobec pozostałych osób naruszających wprowadzone obostrzenia policjanci stosowali pouczenia lub mandaty.

Policjanci przypominają! Od 16 kwietnia br. obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa m.in. w przestrzeni publicznej, transporcie zbiorowym, a także gdy podróżujemy samochodem z osobą, z którą nie mieszkamy na co dzień. Zakryjmy twarz i chrońmy siebie oraz innych! Usta i nos możemy zakryć za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki lub szalika. Stosujmy się też do nakazu określonego przemieszkania się pieszo czy pojazdami i zachowujmy odstęp od innych osób. Pamiętajmy, że w głównej mierze to od nas samych zależy bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

Stosujmy się do wszystkich wprowadzonych ograniczeń i wspólnie zapobiegajmy rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

  • policjant