Wiadomości

Zatrzymane prawa jazdy i dowody rejestracyjne pojazdów – podsumowanie weekendu na drodze

Data publikacji 11.05.2020

Sopoccy policjanci każdego dnia dbają o bezpieczeństwo na drodze. Tylko w miniony weekend funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy motocykliście i dwóm kierowcom aut za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym. Kierujący jadąc przez Sopot mieli na liczniku od 108 do 118 km/h. Mundurowi zatrzymali też 10 dowodów rejestracyjnych pojazdów, m.in. za brak ważnych badań, niewłaściwie zamontowana tablicę rejestracyjną i zużyty bieżnik opony.

Mniejszy ruch na drogach spowodowany wprowadzonymi ograniczeniami sanitarnymi to niestety dla niektórych kierowców pokusa do szybszej jazdy. Szczególnie lekceważenie tych przepisów w terenie zabudowanym często przyczynia się do zdarzeń drogowych. Sopoccy policjanci oprócz zadań związanych z epidemią koronawirusa, nie odpuszczają takim kierowcom i codziennie pełnią służbę na drogach. Przypominamy, że przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h skutkuje zatrzymaniem uprawnień do kierowania na 3 miesiące. W miniony piątek (08.05.2020 r.) przekonał się o tym kierowca lamborghini, który około godz. 22.00 na Alei Niepodległości jechał z prędkością 118 km/h. Policjanci zatrzymali gdańszczaninowi prawo jazdy i ukarali go mandatem karnym oraz 10 punktami karnymi. Chwilę później prawo jazdy na 3 miesiące stracił kierujący motocyklem yamaha, który z prędkością 108 km/h jechał Aleją Niepodległości w kierunku Gdańska. Mieszkaniec powiatu wejherowskiego za popełnione wykroczenie został także ukarany mandatem i na jego konto trafi 10 punktów. Tego samego wieczora policjanci namierzyli przy użyciu ręcznego miernika prędkości również mieszkańca Gdyni, który kierując samochodem przekroczył dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o 63 km/h. Mężczyzna ten, podobnie jak motocyklista i kierowca lamborghini, również stracił prawo jazdy na 3 miesiące i został ukarany mandatem.

W weekend policjanci czuwający nad bezpieczeństwem na ulicach Sopotu zwracali również uwagę na stan techniczny pojazdów i w wyniku przeprowadzonych kontroli drogowych zatrzymali 10 dowodów rejestracyjnych, zarówno samochodów osobowych jak i motocykli. Wczoraj około godz. 16.00 policjanci drogówki zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motocyklem suzuki. Podczas kontroli funkcjonariusze zauważyli, że pojazd ten nie posiada ważnych badań technicznych oraz ma zamontowaną niezgodnie z przepisami tablicę rejestracyjną. Policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny motocykla i ukarali mandatem karnym kierującego nim gdańszczanina. Niewłaściwie zamontowaną tablicę rejestracyjną i zużyty bieżnik tylnej opony policjanci ujawnili też podczas kontroli innego motocykla suzuki. Do zdarzenia doszło w piątek wieczorem na Alei Niepodległości w Sopocie. W tym przypadku policjanci ruchu drogowego także ukarali kierującego suzuki mandatem karnym za popełnione wykroczenie.

Słoneczna pogoda i coraz dłuższy dzień sprawiają, że na naszych drogach spotykamy miłośników jazdy na motocyklu. Jazda na motocyklu dostarcza wielu przyjemnych emocji i warto, aby tylko takie doznania towarzyszyły miłośnikom dwóch kółek. Warto pamiętać, że kierowcy jednośladów to szczególna grupa użytkowników ruchu. Specyfika motocykla sprawia, że ich użytkownicy są narażeni na poważniejsze urazy czy obrażenia, jakie niosą wypadki czy kolizje drogowe niż kierowcy samochodów.

Apelujemy! Bądźmy odpowiedzialnymi uczestnikami ruchu drogowego i stosujmy się do obowiązujących przepisów. Apelujemy również do kierowców samochodów osobowych i ciężarowych, aby pamiętali o jednośladach na drodze. Wspólny szacunek i zrozumienie między kierującymi samochodami i motocyklami z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

  • policjant przy kontroli drogowej