Wiadomości

Policjanci pracowali na miejscu dwóch wypadków drogowych

Data publikacji 07.05.2020

W środę 6 maja policjanci pracowali na miejscu dwóch wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. W pierwszym przypadku kierujący osobową toyotą uderzył w jadącego hulajnogą 30-latka. Drugie zdarzenie dotyczyło potrącenia pieszej na oznakowanym przejściu. Za spowodowanie wypadku drogowego grozi do 3 lat więzienia.

W środę 6 maja na terenie powiatu gdańskiego doszło do dwóch wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci z wydziału ruchu drogowego pruszczańskiej komendy pracowali przy obu zdarzeniach.

Po południu w Kowalach (gm. Kolbudy) 22-latek, który cofając osobową toyotą, włączał się do ruchu, uderzył w jadącego elektryczną hulajnogą 30-letniego mężczyznę. Poszkodowany został odwieziony karetką pogotowia do szpitala w Gdańsku. Z kolei po godzinie piętnastej w Pruszczu Gdańskim 56-letni kierowca volkswagena potrącił pieszą, która przechodziła przez jezdnię w wyznaczonym miejscu, prowadząc rower. 45-letnia kobieta również trafiła do szpitala w Gdańsku.

Policjanci podczas obsługi obu zdarzeń sporządzili oględziny pojazdów, przy pomocy technika kryminalistyki wykonali oględziny miejsca zdarzenia, szkice sytuacyjne, a także dokumentację fotograficzną. Mundurowi sprawdzili oczywiście trzeźwość uczestników – byli trzeźwi. Obecnie śledczy dokładnie badają przyczyny i okoliczności zdarzeń.

Za spowodowanie wypadku drogowego grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Piesi, rowerzyści, motocykliści oraz osoby korzystające z różnych urządzeń transportu osobistego określamy jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Nazwa ta ma swoją genezę w określeniu następstw ewentualnych zdarzeń z ich udziałem. W samochodach chronią nas różne rozwiązania z kategorii bezpieczeństwa czynnego i biernego. Począwszy od układu kierowniczego i hamulcowego czy pasów poprzez systemy ABS,ESP i inne na strefach zgniotu i kurtynach oraz poduszkach powietrznych kończąc. W przypadku grupy wyżej wspomnianej systemy bezpieczeństwa są dużo mniej rozwinięte. Zarówno piesi, jak i korzystający z pojazdów nieposiadających kabiny w przypadku uczestniczenia w zdarzeniu częściej odnoszą poważne obrażenia.

Wraz z nadejściem wiosny więcej osób korzysta z jednośladów czy przemieszcza się na piechotę. Policjanci ponawiają apele do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i zachowanie zasad, które pozwalają uniknąć dużej części zdarzeń. Nadmierna prędkość, brak wystarczającego skupienia na tym, co dzieje się wokół nas może skutkować wypadkiem.

Każdy kierujący powinien mieć świadomość, że może znaleźć się w sytuacji, gdy sam będzie pieszym, czy kierującym jednośladem. Policjanci przypominają, że poszanowanie zasad bezpieczeństwa i wzajemna życzliwość wśród uczestników ruchu drogowego niewiele kosztuje, a może pozwolić każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu podróży. 

Powrót na górę strony