Wiadomości

Zbliża się długi weekend majowy – w trosce o wspólne bezpieczeństwo, więcej patroli policyjnych na drogach

Data publikacji 29.04.2020

Przed nami weekend majowy. Pamiętajmy, że naszym wspólnym celem jest zatrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Żeby nam się to udało, musimy stosować się do ściśle konkretnych zaleceń. Dla bezpieczeństwa wszystkich w kolejnych dniach na drogach będzie więcej policyjnych patroli, dbających o wspólne bezpieczeństwo. Wszystko po to, aby spowolnić oraz zatrzymać COVID-19.

Przez cały długi majowy weekend nad bezpieczeństwem podróżujących, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, czuwać będą policjanci. Ładna aura za oknem sprzyja spacerom i wyjazdom na wycieczki samochodowe. Pomimo obowiązujących obostrzeń większość zapewne wybierze się w krótsze bądź dłuższe trasy. Pamiętajmy, że o tym, czy dojedziemy cali i szczęśliwi do celu, zależy od nas wszystkich. Przed wyjazdem w długą trasę zwróćmy uwagę na to, czy jesteśmy wypoczęci oraz na to czy pozostawione mieszkanie jest dobrze zabezpieczone. Funkcjonariusze będą reagować na niewłaściwe zachowania kierujących, które są przyczynami wypadków drogowych. Mundurowi stanowczo będą reagować na kierujących, którzy stwarzają zagrożenie na drogach i nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego.

W najbliższy weekend nie zapominajmy jednak, że w obecnym czasie naszym wspólnym celem jest zatrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Żeby nam się to udało, musimy ściśle stosować się do obowiązujących zaleceń.

Nadal obowiązują ograniczenia:

- w przemieszczaniu się - obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),a także osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.

- zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego - dzieci i młodzież, które nie ukończyły 13 roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

- obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych – wszyscy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy. Obowiązek nie dotyczy m.in. dzieci do 4 lat, osób, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),osób poruszające się samochodem – jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą, osób przebywających w lesie.

- zakaz korzystania z placów zabaw, ogrodów zoologicznych - nie można także korzystać na terenach leśnych z miejsc biwakowania oraz wiat.

- zakaz zgromadzeń i imprez - obowiązuje całkowity zakaz wszelkich zgromadzeń, spotkań, zebrań oraz imprez.

Apelujemy o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie, w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń. W tych trudnych dla wszystkich chwilach ważne jest, by zachować rozsądek i bezwzględnie stosować się do poleceń  funkcjonariuszy. Pamiętajmy, kto nie przestrzega ograniczeń naraża siebie i innych.