Policjanci ostrzegają - nie daj się oszukać na tzw.”BLIK” - Wiadomości - Policja Pomorska

Wiadomości

Policjanci ostrzegają - nie daj się oszukać na tzw.”BLIK”

Data publikacji 27.04.2020

Policjanci ostrzegają przez jedną z form oszustwa internetowego, gdzie ofiarami padają użytkownicy systemu płatniczego Blik. Policjanci przypominają – strzeż pilnie swoich danych do kont społecznościowych i nie udostępniaj ich nikomu pod żadnym pozorem. Jeśli otrzymałeś prośbę o pożyczkę przelewem Blik zastanów się i nie działaj pochopnie. Bądźmy czujni, nie dajmy się zwieźć pozorom.

Blik to Polski system płatności elektronicznej umożliwiający dokonanie płatności online, płatności w sklepach stacjonarnych, wpłaty i wypłaty w bankomatach oraz przelew środków na numer telefonu. Mechanizmem identyfikacji jest jednorazowy sześciocyfrowy kod generowany przez system Polskiego Standardu Płatności i jest ważny przez 2 minuty. Aby wykonać transakcje właściciel konta musi ją zatwierdzić. Gdzie tu miejsce na oszustwo? Wcale nie chodzi o to, że przestępcy znaleźli sposób na przełamanie zabezpieczeń w tym systemie płatności. Sprawcy uderzyli w najsłabsze ogniwo systemu, którym okazał się…… człowiek.

Oszuści wykorzystując czas pandemii COVID-19 i zainteresowanie wszystkim co ma związek z wirusem wzmogli swoją działalność. W mediach społecznościowych co i róż pojawiają się informacje i artykuły dotyczące obecnej sytuacji. Publikacje te przypominają do złudzenia te ze znanych portali informacyjnych lub policji, a na końcu znajduje się materiał video często opatrzony dopiskiem „Uwaga zawiera drastyczne treści”.

Kliknięcie w przycisk „PLAY” powoduje przekierowanie na „stronę Facebook” gdzie wymuszone zostanie logowanie do swojego konta w celu potwierdzenia swojego wieku. W ten sposób sprawca wchodzi w posiadanie loginu i hasła do naszego konta na Facebooku, a następnie rozsyła do znajomych wiadomość, że przydarzył się wypadek losowy, tj. skradziony portfel, zagubiona torebka, brak pieniędzy, okazyjny zakup atrakcyjnego towaru, itp. . Oczywiście sprawca obiecuje, że pieniądze odda tego samego lub następnego dnia i prosi żeby przelew zrobić Blikiem. Po otrzymaniu kodu oszust natychmiast wypłaca pieniądze z bankomatu lub przelewa pieniądze na inne konto lub kupuje kryptowaluty.

PRZESTRZEGAMY:

Jeżeli otrzymałeś prośbę o pożyczkę przelewem Blik zastanów się spokojnie i nie działaj pochopnie. Jeżeli masz możliwość zadzwoń do znajomego i spytaj go, czy to on wysłał wiadomość. Nie podawaj obcym osobom kodów do płatności mobilnych. Nie przesyłaj pieniędzy na obce numery telefonów.

Aby ograniczyć możliwość przejęcia konta na FB, pamiętaj aby ustawić dwu stopniowe uwierzytelnienie logowania np. poza hasłem dodatkowo kod otrzymywany SMS-em.