Wiadomości

Będąc na kwarantannie wyszli z domu. Policjanci czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców Sopotu

Data publikacji 23.04.2020

Wysoka kara grzywny grozi rodzeństwu, które złamało zasady kwarantanny i wyszło z domu. Gdy w godzinach porannych policjanci sprawdzili ich mieszkanie, rodzeństwo razem z matką przebywało w nim. Kolejna kontrola adresu w tym samym dniu ujawniła, że w mieszkaniu była tylko matka. Funkcjonariusze poinformowali już o zdarzeniu Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Apelujemy! Stosujmy się do wprowadzonych przepisów oraz decyzji i pamiętajmy, że w głównej mierze to od nas samych zależy bezpieczeństwo nasze i innych osób. Wzmożone patrole policyjne razem z innymi służbami czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców Sopotu.

W celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 wprowadzone zostały nakazy i zakazy, do których wszyscy musimy się dostosować. Od kilku tygodni policjanci razem z żołnierzami i strażnikami miejskimi prowadzą na ulicach Sopotu wzmożone działania, których celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W tym celu mundurowi między innymi regularnie sprawdzają i zbierają informacje o tym, czy osoby objęte decyzją o kwarantannie domowej stosują się do postanowień tej decyzji. Zdecydowana większość mieszkańców stosuje się do wprowadzonych przepisów, za co bardzo dziękujemy. Są jednak też wyjątki, gdzie osoby za nic mają wprowadzone przepisy, naruszają je, a przez to narażają na niebezpieczeństwo życia i zdrowia siebie oraz inne osoby.

21 kwietnia br. w godzinach porannych policjanci podczas kontroli jednego z mieszkań objętych kwarantanną ustalili, że objęte kwarantanną rodzeństwo oraz ich matka przebywały w nim. Kolejna kontrola adresu w tym samym dniu ujawniła, że w mieszkaniu była tylko matka. W trakcie rozmowy telefonicznej kobieta wyjaśniła policjantom, że jej 17-letni syn razem ze starszą siostrą wyszli na spacer z psem. Rodzeństwo wróciło do mieszkania, a o całym zdarzeniu mundurowi powiadomili już Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia kar na takie osoby. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym prawem każdy, kto został objęty kwarantanną, ma obowiązek pozostać w domu aż minie jej termin lub organ wydający decyzję poinformuje daną osobę o wygaśnięciu jej kwarantanny. W przeciwnej sytuacji osoba ta musi się liczyć z karą administracyjną sięgającą nawet 30 tys. złotych.

Wprowadzone łagodzenia obostrzeń i ładna pogoda sprawiły, że więcej osób jest na ulicach Sopotu. Nad bezpieczeństwem wszystkich czuwają policjanci, którzy razem z innymi służbami kontrolują przestrzeganie wprowadzonych obostrzeń. Każdego dnia, a zwłaszcza w weekend, więcej patroli pojawia się w rejonie pasa nadmorskiego i deptaków. Podczas wzmożonych działań mundurowi zwracają i będą zwracać szczególną uwagę zwłaszcza na obowiązek zakrywania twarzy, zakaz gromadzenia się, zakaz korzystania z placów dla dzieci czy nakaz określonego sposobu przemieszczania się pieszo i pojazdami.

Stosujmy się do wszystkich wprowadzonych ograniczeń i wspólnie zapobiegajmy rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Dbajmy o życie i zdrowie nasze oraz innych osób!